een boodschapper te paard van Kloetinge naar Yerseke gekomen met de wete, dat de geliefde echtgenote van de Hoogedel Gestrenge Heer Generaal-Majoor Knoll, Ambachtsheer van Yerseke, op die zondag morgen om elf uur in den ouderdom van 69 jaar te Kloetinge was overleden. Het echtpaar Knoll woonde nu ruim tien jaar in Kloetinge. Zij waren vaak met hun rijtuig naar Yerseke gekomen, naar het statige huis staande op de hoek Vierstraat-Dreef, be woond door Dignus Dominicus die nu weer al twee jaar geleden was overleden. Een ieder op Yerseke kende deze statige, def tige Generaal-Majoor Knoll en zijn vrouw Digna wel. Door de aannemer Van Leeuwen werd de dagen na het overlijden op de zuidooste lijke hoek van het kerkhof bij de kerk te Yerseke een grafkelder gemetseld. De ter aardebestelling van Digna Dominicus vond er plaats op vrijdag 15 december 1854.9' Het testament van Pieter Ysaak Knoll Op 24 juli 1857 liet generaal-majoor Pieter Ysaak Knoll door notaris A.W. Rembges zijn testament opmaken.10' Op 16 novem ber 1858 overleed hij in zijn woning C 237 in de Lange Vorststraat te Goes. Daar woonde hij vanaf 3 mei 1856. Hij werd begraven op het kerkhof te Yerseke in een grafkelder naast die van zijn vrouw. De graven waren gedekt door twee forse zer ken. Het geheel werd omgeven door een degelijk smeedijzeren hek. De generaal-majoor was een man van ge zag en aanzien en dat wilde hij ook weten. Hij was trots op zijn hoge onderscheidingen en trots op zijn titel van ambachtsheer van Yerseke. Door bepalingen in zijn testa ment trachtte hij te bewerkstelligen dat de herinnering aan hem en zijn echtgenote - vooral in Yerseke - levend zou blijven. Om te beginnen was het belangrijk dat de graven keurig verzorgd zouden worden. Daartoe legateerde hij aan de kerk een bedrag van 1.000,-. Daarbij bepaalde hij: dat uit de jaarlijksche revenuen van deze som voortdurend in een goeden staat zal moeten onderhouden worden mijn graf en dat van mijne overledene echtgenoote vrouw Digna Dominicus, met het daarom staande ijzeren hek en den tuin op het kerkhof te Yerseke. De afspraak over de graven was op 20 november 1855 in een onderhandse akte met de kerkmeesters vastgelegd.11' Aan de gemeente Yerseke legateerde hij een aantal persoonlijke bezittingen, zoals zijn onderscheidingen en eretekenen, zijn sabel en zijn degen, een paar gouden gene- raalsepauletten, enz. Dit was ten einde tot een duurzaam aandenken aan mijn persoon te verstrekken. In de vergadering van de gemeenteraad van 15 januari 1859 werd dit legaat aanvaard. De gemeente liet een mooi glazen kastje vervaardigen waarin de attributen veilig, maar goed zichtbaar werden opgeborgen. Het kastje kreeg een prominente plaats in het parochiehuis. Een ander legaat, ter grootte van 1.500,- was bestemd voor de diaconie van de Her vormde Gemeente Yerseke. Hiervan was 500,- vrij te besteden ten behoeve van de armen, maar met de resterende 1.000,- had de generaal-majoor een speciale bedoe ling. Dit bedrag diende om mijne overle dene echtgenoote vrouwe Digna Dominicus, welke in Achttienhonderd vier en vijftig te dien dage (15 december) aldaar is ter aarde besteld, voortdurend in gedachtenis te doen houden. De opdracht voor de diaconie was om uit de renteopbrengst jaarlijks - tot in lengte van dagen - aan de behoeftige lidmaten van de kerk eene uitdeeling van honderd vijftig goed doorbakken tarwebrooden, ieder van een Nederlandsch pond gewicht te orga niseren. Op deze manier zou de bevolking ADVERTENTIEN, lieden cvefleed plotseling in den ouder dom van 76 jaren de HoógLdelGestrenge fleer PIETERYZAAK K NÓLL 'YERS'IR Egepen- siouneerd Generaal-Majoor dor Infanterie, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en der Militaire •Willems-orde en Officier' van het Legioen van Eer. Goes, den 16 November j|858. A. W. REMBGES ,- J. 11. DE LAAT dï KANTER. lixeculeurën-tetlamenlair. Ook namens hunnen mede-executeur den heer.D, P. DOMINICUS. Afb. 4. Overlijdensadvertentie van Pieter Ysaak Knoll. (Goessche Courant, 18 november 1858.) 39

De Spuije | 2014 | | pagina 43