Afb. 5. Op deze opname, gemaakt in het centrum van Yerseke, rechts het parochiehuis (op de plaats waar nu, meer achterwaarts gebouwd, bakkerij Filius is). Recht vooruit het ca 1885 gebouwde pand, waarin nu restaurant 'Oesterbeurs' is gevestigd. (Ansichtkaart ca 1895, collectie J. Eckhardt). van Yerseke hem dankbaar zijn en blijven en steeds op 15 december, de dag waarop Digna Dominicus was begraven, met res pect aan haar terugdenken. Misschien zou er zo nu en dan wel een bloemetje op haar grafsteen worden gelegd. De diaconie ontving het bedrag van het legaat op 30 april 1859. Op dezelfde dag plaatste men het geld op het Grootboek Nederlandse Werkelijke Schuld.12' Zonder vermelding van de specifieke opdracht die in het legaat was vastgelegd, werd de ontvangst wereldkundig gemaakt. De dia conie plaatste hiertoe een advertentie in de Kerkelijke Courant. Hierin werd bekend gemaakt dat van Pieter Ysaak Knoll een legaat van 1.500,- was ontvangen. Het be richt eindigde met de zin: Blijve deze liefde daad van den Edelen en bij ons hooggeschat- ten gever in dankbare nagedachtenis.13) Het verdere verloop Wat zou Pieter Ysaak Knoll zich hebben voorgesteld van de bepaling van het voort durend in gedachtenis te doen houden Mogelijk veel, maar waarschijnlijk niet dat het een vorm van eeuwigheidswaarde zou hebben. We kunnen er verder alleen maar naar gissen. De grafstenen van Digna Dominicus en Pieter Ysaak Knoll aan de rand van het kerkhof vormden in de beginperiode een bezienswaardigheid.14' Het fraaie omrin gende smeedijzeren hekwerk was speciaal door een siersmid in Bergen op Zoom ver vaardigd. Na verloop van tijd, toen de ver antwoordelijke kerkvoogden geen persoon lijke herinneringen meer hadden aan het echtpaar, verslapte de aandacht en trad gaandeweg verval in. Hoewel het geheel nog wel in stand bleef, versnelden de ver woestingen aan de kerk en de rest van het centrum van Yerseke tijdens de meidagen van 1940 en de werkzaamheden na die tijd het verval. Omstreek 1960 werd het omrin gende hekwerk gesloopt, de zerken of wat 40

De Spuije | 2014 | | pagina 44