er van over was verdwenen in de grafkel ders en alles kwam onder een dikke laag grond terecht. Blijkbaar heeft geen van de ambtsdragers voldoende beseft welke ver plichtingen de aanvaarding van een legaat - met alle daarin vastgelegde bepalingen - ook op langere termijn aan de legataris oplegt. Een actie van de plaatselijke ama teur-historicus H.F. Waverijn in 1992, met het doel om tot restauratie en eventueel tot plaatsing van vervangende grafstenen te komen, heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd.15' Het glazen kastje met daarin de bijzon dere attributen van de generaal-majoor is geen lang leven beschoren geweest. In de nacht van 18 op 19 november 1864 werd het opengebroken en leeggeroofd. Een uit Goes afkomstige schildersknecht, die met zijn gezin in Brussel woonde en ten gevolge van werkloosheid in geldnood was geko men, was speciaal voor de diefstal naar Yerseke gekomen. Hij was door iemand die ter plaatse goed bekend was, uitgebreid geïnformeerd over de situatie en het gemak waarmee de diefstal zou kunnen plaatsvin den. De inhoud van het kastje zou zeker 1000 francs waard zijn. Met deze weten schap in het achterhoofd trok de 29-jarige Franciscus Johannes Bouwens de stoute schoenen aan en ondernam vol goede moed de omslachtige reis naar Zuid-Beveland. De opzet slaagde, maar de opbrengst be droeg niet meer dan 265 francs. Maar wat het ergste was, hij werd al snel opgespoord en gearresteerd en op zaterdag 22 juli 1865 voor het gerechtshof te Middel burg gebracht. Omdat de brave man geen crimineel verleden had, was de rechter ge voelig voor het pleidooi van de verdediging wat betreft het in aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden. Franciscus Johannes Bouwens werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Van de gestolen voorwerpen is niets meer in Yer seke teruggekomen, (bijlage 1) De jaarlijkse brooduitdeling aan de hier voor in aanmerking komende leden van de Hervormde Gemeente is geruime tijd een traditioneel gebeuren geweest. Hoewel er niet altijd strikt aan de datum van 15 de cember werd vastgehouden, ging de dag al snel 'Knolledag' heten en het brood noemde men nogal oneerbiedig 'Knollebrood'. De diakenen stelden de uitdelingslij st op, waarbij met meerdere factoren rekening gehouden werd, zoals draagkracht, aantal kinderen, kostwinner al of niet werkloos, kostwinner overleden, enz. Niet-leden van de kerkelijke gemeente waren, hoewel ze evenzeer in erbarmelijke omstandighe den konden verkeren, van de uitdeling uitgesloten. Of er soms ook een vorm van willekeur in het geding kon zijn, is niet na te gaan. Een enkele keer vinden we in de jaarrekening van de diaconie de kosten van de uitdeling apart vermeld. Zo lezen we in het rekeningenboek van de diaconie over het jaar 1913: Bedeeling van brood van de rente van het legaat van Generaal Knoll, aan P. van Boven voor geleverd tarwemeel 19,80. Aan bakloon van brood 6,-. To taal f 25,80.16) Over de periode 1901-1936 zijn de lijsten van de broodbedeling bewaard gebleven.17' Tussen 1936 en de beginjaren van de Twee de Wereldoorlog is aan het gebruik een eind gekomen. Over het jaar en de reden van de beëindiging hebben we geen enkele schriftelijke mededeling gevonden. Wat nog rest is de min of meer vage herinnering bij enkele bejaarde Yersekenaren. 42 Noten: 1. A.J. van der Aa, Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, Gorinchem, 1849, twaalfde deel, pag. 668. 2. G.J. Lepoeter, Hoe D.P. Dominicus in 1872 toch bur gemeester van Kruiningen werd, in Historisch jaar boek voor Zuid- en Noord-Beveland no. 5, Goes, 1979. 3. W.E.P. van IJsseldijk, 1000jaar Yerseke, Kruiningen, 1973, pag. 619. 4. ZA, Archief Hervormde Gemeente Yerseke, voorl. inv. nr. 4/notulen kerkenraad, 895/diaconie; Notarieel archief, toeg.nr. 13.2, inv. nr. 996, akte 1494. 5. Waar en wanneer het huwelijk van Digna Dominicus en Pieter Ysaak Knoll is gesloten hebben wij niet gevonden. 6. Middelburgsche Courant 20 januari 1852; Zierikzee- sche Nieuwsbode 22 januari 1852. 7. ZA, Notarieel archief, toeg.nr. 13.2, inv. nr. 996, akte 1542. 8. A.J. van der Aa, Biographisch Woordenboek der Ne derlanden, Amsterdam, 1969; documentatie van H.J. Waverijn, in bezit van Johan Eckhardt. 9. Als noot 8. (documentatie Waverijn). 10. ZA, Notarieel archief, toeg.nr. 13.2, inv. nr. 1000, akte 2191. 11. GA Goes, Notarieel archief, notaris Andries Smalle- gange, inv. nr. 95, akte 5985.

De Spuije | 2014 | | pagina 46