Jeugdherinneringen aan Kwadendamme Hubert de Jonge Afb. 1. Opa Ube de Jonge, die naast zijn kleine agrarische activiteiten ook een oliehandel had. (Afb. 1 en 2: collectie H.M. de Jonge.) De oorlog is voor mij tamelijk ongemerkt voorbij gegaan. Een paar dingen zijn me bijgebleven, 's Zomers was het de gewoonte dat men tot laat in de avond op de dijk (Siguitsedijk) zat of stond te praten met de buren, zoals Giljam Zuidhof die aan de andere kant van de dijk woonde. Hierbij werden de regels van de Spertijd wel over treden. Kleren waren niet of nauwelijks te krij gen zodat ik nog al eens iets moest dragen dat gemaakt was uit oude kleren van een oom of tante. Schoenveters gaven nog al eens problemen omdat ze na een of twee keer aantrekken al kapot waren. Mijn moeder had veters weten te bemachtigen voor mijn hoge schoenen. Bij de smidse van Hundersmarck waren ze al kapot. Ik had toen medelijden met mijn moeder Ik ben Hubert de Jonge en ben geboren te Kwadendamme, in de woning Siguitsedijk B90 op 30 augustus 1937, als oudste zoon van Pier de Jonge en Mariete Boudens. In dit artikel vertel ik over mijn jeugd en over de herinneringen aan de school, de kerk, het dorp en zijn bewoners in de jaren veer tig en vijftig in Kwadendamme. Vroegste herinneringen: de oorlog Mijn eerste herinnering aan mijn ge boortehuis dateert van mei 1940. Tussen oudoom Frans' woning en de onze was een 'schuilkelder' gemaakt. Je moest er op een uit een oude auto gesloopte bank zitten. Ik herinner mij ook dat ik met mijn moe der keek naar een luchtgevecht. Het was mooi helder weer zodat de vliegtuigen goed zichtbaar waren. 2

De Spuije | 2014 | | pagina 4