Duitse militaire standrechtelijke executies in Zeeland september-december 1944 Afb.2. Omslag van het boek. geheugen van rampspoed. De oorlogsjaren raakten hierdoor wat verdrongen. Echter, de laatste jaren verschijnen gelukkig meer werken over de Tweede Wereldoorlog, die deze hiaten opvullen. Het laatste boek van Sakkers is hier een goed voorbeeld van. In september 1944 was Zeeland voor het Duitse leger een frontgebied geworden. Antwerpen werd op 4 september door de ge allieerden veroverd en het Duitse leger kreeg van hogerhand de opdracht om de oevers van de Westerschelde, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, tot het uiterste toe te verdedigen. Dit om te voorkomen dat de Westerschelde als toegang tot de strategisch belangrijke Antwerpse havens in geallieerd bezit zou komen. Om zoveel mogelijk greep op de Zeeuwse eilanden te krijgen, kondigde de Duitse bezetter in september 1944 een nood situatie af. Deze noodsituatie maakte de weg vrij voor het doorvoeren van het standrecht. Het standrecht is, als onderdeel van het in ternationale militaire recht, feitelijk alleen bedoeld voor militairen om de discipline te handhaven, in de soms moeilijke situaties die zich in een frontgebied kunnen voordoen. Echter, in Zeeland werd het standrecht ook gebruikt om burgers voor het gerecht te bren gen, als waarschuwing om zich niet tegen de Duitse bezetter te keren. Sakkers brengt in zijn boek voor het eerst de executies van Zeeuwse burgers uitvoerig voor het voetlicht. Om een goed begrip te krijgen van het be grip standrecht in de moderne tijd begint Sakkers met een beschrijving van de uitvoe ring van het standrecht tijdens de Eerste Wereldoorlog. In het tweede hoofdstuk stapt hij over op de Tweede Wereldoorlog en gaat hij in op de strijd om de Westerschelde in oktober 1944. Na de terugtrekking uit Normandië en de chaotische oversteek vanuit Zeeuws Vlaanderen verzamelden veel Duitse troepen zich in Zeeland. Dat de discipline vaak moeilijk te handhaven was, wordt duidelijk als in oktober en november 1944 op Walcheren zes Duitse militairen standrechtelijk worden geëxecuteerd. In een apart hoofdstuk beschrijft Sakkers de exe cuties van vijf burgers in Terneuzen. Deze burgers, medewerkers van Rijkswaterstaat, probeerden in de chaos van Dolle Dinsdag de sluizen van Terneuzen van vernieling te redden door de springladingen te verwijde ren. Ze werden echter op heterdaad betrapt en ter plekke doodgeschoten. Hoewel hier geen sprake was van een standrechtelijk executie wordt hier in het boek uitgebreid aandacht aan besteed. In een hoofdstuk over de fusillades in de duinen van Valkenisse worden de executies beschreven van mannen die, in afwach ting van de geallieerde troepen, op Noord- Beveland alvast wapens verzamelden en Duitse militairen gevangen namen. Na een grondig onderzoek werden deze man nen voor het standgerecht in Vlissingen gebracht en uiteindelijk geëxecuteerd in de duinen bij Valkenisse. Sakkers besteedt ook aandacht aan de Duitse militairen die als rechter optraden bij deze zittingen. De Oberstabsrichter Wehdeking wordt door hem biografisch nauwkeurig beschreven waarbij Aspekt Hans Sakkers 47

De Spuije | 2014 | | pagina 51