kachels, die werden in de koude periode 's morgens aangestoken en de onderwijzer zorgde dat ze overdag bleven branden. Ie mand die wat lawaai maakte met een zak snoepjes zag die in de kachel verdwijnen. Meester Schuerman was streng. Hij had de wind er goed onder. Altijd stond er wel iemand voor straf voor de klas met z'n ge zicht naar de muur. Hij strafte wel eens door de jongens die voor de klas stonden bij de oren te pakken en dan de koppen tegen elkaar te slaan. Je had geluk als je als eerste straf kreeg, want dan kon je in de hoek van het klaslokaal staan. Je werd dan maar aan één oor vastgegrepen. Een geliefde bezigheid was een knikker in de klas te laten rollen. Je kon er 'heerlijk' over uitglijden. Kikkers en meikevers wer den ook nogal eens losgelaten. Meester Theo de Boo, hoofd der school, stond voor de vijfde, zesde, zevende en achtste klas. Meester De Boo was lang onderwijzer in Kwadendamme. Mijn vader had er nog onderwijs bij genoten. In de tijd dat ik in de vijfde en zesde klas zat was hij vaak ziek. Hij werd dan vervangen door meester Schuerman. Men zei van De Boo dat hij malende was. Hij zou een omweg naar school maken om niet onder de kerk toren te hoeven lopen. Sommige jongens van de zevende en achtste klas behandelde hij niet erg zachtzinnig. Een deel van de jongens uit deze klassen zaten hun tijd ge woon uit en hadden geen enkele interesse in de lessen. Ik zag hem eens een jongen van 'Balletje' (die woonde in de Dorpsstraat naast schilder C. Geus), die op zijn knieën voor de klas zat, hard schoppen. In die tijd kwam de schoolinspecteur de school bezoeken. Hij at zijn middagboter ham in café 'De Baar', aan de Kerkdreef. Een paar zeven en achtste klassers maak ten hem belachelijk, 's Middags kwam hij op school en hij herkende de belhamels. Na Afb. 2. Familie De Punder, met oma van vaders kant en haar broer Frans (zittend, rechts) die naast ons woonde en een groentekwekerij en boomgaard had. 5

De Spuije | 2014 | | pagina 7