1815 als honorair-kamerheer in dienst van Koning Willem I in 1815.42' Op 57-jarige leeftijd overleed hij ongehuwd in Den Haag. De derde broer, Willem Carel baron de Per- poncher Sedlnitsky (1775-1857) had geen kinderen uit zijn eerste huwelijk met Jo hanna Frederica Trip. Na haar overlijden hertrouwde hij met Alida Maria van Rest. Zij kregen vier kinderen, waaronder twee zoons, maar deze tak stierf uit.43' Zijn staat van dienst is wel weer interessant en past in de Perponcher-traditie: Willem Carel trad in 1796 in dienst bij het Pruisische leger als cadet bij het Garde du Corps; de lijfwacht van de Pruisische koning. Binnen een paar jaar was hij al majoor en vervol gens werd in 1806 adjudant van generaal Gebhard Leberecht von Blücher, die in 1815 als onverschrokken 'Marschall Vor- warts' het Pruisische leger zou aanvoeren tijdens de Slag bij Waterloo. In 1811 verliet Willem Carel de Pruisische Afb. 8. Hendrik George de Perponcher Sedl nitsky (1771-1856), 'held van Quatre Bras'. (Bron: Sypesteyn, J.W., Biographisch Al bum, Den Haag 1857-1862.) dienst. In 1815 werd hij luitenant-kolonel in het Nederlandse leger en, net zoals zijn broer Hendrik George, adjudant van koning Willem I. Uiteindelijk ging hij in 1841, net als Hendrik, als luitenant-gene raal met pensioen. Op 8 juli 1815 ontving Willem Carel de Militaire Willems-Orde 4e klasse en op 6 oktober 1840 de Orde van de Nederlandse Leeuw.44' Vererving op Duitse afstammelingen Arend Jacob Diederik en Willem Carel zetten de Perponcherlijn niet voort. Een belangrijk deel van de bezittingen kwam zo bij hun broer Hendrik George de Perpon cher Sedlnitsky, waaronder Ellewoutsdijk, Everinge, Coudorpe en Driewegen,45' Hein- kenszand en 's-Heer Arendskerke. Hendrik George zal zich waarschijnlijk niet actief met het beheer hebben beziggehouden. Via vererving komen de afstammelingen van Hendrik George de Perponcher Sedl nitsky uiteindelijk ook in het bezit van de bezittingen rond Wolphaartsdijk, 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Abtskerke van hun literaire oudoom Willem Emmery. Willem Emmery had zes kinderen, van wie er vier vroegtijdig waren overleden. Hij had geen mannelijke nakomelingen. Zijn oudste dochter, jkvr. Paulina Adriana Engelberta baronesse de Perponcher Sedl nitsky (1778-1828), overleed ongehuwd. De tweede dochter van Willem Emmery, Johanna Maria baronesse de Perponcher Sedlnitsky (1784-1852), huwde op 16 mei 1834 in Genève met George James, een majoor in Engelse dienst. Ze overleed kin derloos in Parijs op 13 april 1852, nadat ze in 1846 in haar testament de drie zoons van Hendrik George de Perponcher Sedl nitsky als haar erven had aangewezen. Aanvankelijk bepaalde Johanna Maria dat haar nalatenschap zou gaan naar haar stiefdochter Augusta Carr James, die echter overleed in 1863 zonder nako melingen. In dat geval was bepaald dat de opbrengsten van het grootste deel van haar nalatenschap zouden overgaan naar haar achterneven; de drie zoons van Hendrik George de Perponcher Sedlnitsky. 12

De Spuije | 2014 | | pagina 14