hun vader kregen ze, samen met hun tan tes Jacoba Maria en Isabella Maria, belan gen in heerlijkheden en grond in en rond Ellewoutsdijk, Everinge, Coudorpe en Drie wegen, 's-Heer Arendskerke, Baarsdorp en Sinoutskerke, 's-Heerenhoek, Hein- kenszand, Hoedekenskerke, Nieuwdorp, Ovezande, Kats op Noord-Beveland en St. Joosland op Walcheren. In 1868 verkochten de erfgenamen de am- bachtsheerlijke rechten van Ellewoutsdijk, Everinge, Coudorpe en Driewegen en te vens die van Sinoutskerke, Baarsdorp en 's-Heer Hendrikskinderen.46'47' Hendrik George de Perponcher. De beroemdste Perponcher is Hendrik George (Den Haag, 19 mei 1771-Dresden, 29 november 1856), zoon van Cornelis de Perponcher Sedlnitsky en vrouwe Johanna Maria van Tuyll van Serooskerke. In 1793 benoemde prins Frederik Hendrik van Oranje-Nassau, de jongere broer van de latere koning Willem I, Hendrik George als zijn persoonlijke adjudant. Hendrik streed aan de zijde van de prins van Oranje met het Oostenrijkse leger in veldtochten naar Duitsland en Italië tegen Napoleon in 1796 en 1797. J. van der Baan, negentien- de-eeuwse onderwijzer en amateur-histo ricus, beschreef dat op beeldende wijze in zijn boek Wolfaartsdijk geschetst als eiland en ambachtsheerlijkheid48': Bij de belege ring van Kehl in Duitsland, door de Fran sen bezet, werd bij een vijandelijke uitval op 22 november 1796 een paard onder de Prins doodgeschoten en hem (Hendrik George), als zijn adjudant aan zijn zijde, het been door een kogel doorboord. Na het overlijden in 1799 van de nog jonge Frederik Hendrik in de armen van zijn getrouwe Perponcher, aldus Van der Baan, uP bildojhtyjpreussj k Afb. 10. De keizerlijke jacht in 1887 met de Duitse keizer Wilhelm 1 in gesprek met Friedrich von Perponcher Sedlnitsky. (Collectie Bildarchiv Preu/lischer Kulturbesitz.) 14

De Spuije | 2014 | | pagina 16