vocht Hendrik George met de Engelsen in Egypte, op Malta en in Portugal.49) In 1809 nam hij als chef van de generale staf van het Engelse leger deel aan een inva sie van Walcheren onder leiding van de luitenant-generaal Lord Rosslyn. Doel was Napoleon's Franse vloot in Vlissingen en Antwerpen te vernietigen. Middelburg en Vlissingen werden snel ingenomen, tot ze tijdens hun poging om verder landinwaarts op te trekken stuitten op versterkingen die inmiddels waren aangevoerd. De meeste soldaten overleden echter aan de 'Zeeuwse koorts', een gematigde vorm van malaria die in het moerasachtige ge bied voorkwam. In combinatie met besmet telijke infectieziekten was de malaria dode lijk; van de 40.000 Engelse soldaten stier ven er 13.000 als gevolg van deze ziekte, waarop de Britten besloten zich definitief terug te trekken.50' De terugkeer van de prins Enkele jaren erna verzocht de Perponcher ontslag en begaf hij zich naar Holland, waar hij direct werd aangenomen als mi litaire raadgever van Gijsbert Karei van Hoogendorp. In 1813 vraagt Van Hoogendorp aan Hen drik George de Perponcher Sedlnitsky om samen met Jacob Fagel naar Engeland te reizen om de Prins van Oranje het bewind over Nederland aan te bieden. Van Hoogen dorp deed dit namens het Driemanschap, tevens bestaande uit Frans Adam van der Duyn van Maasdam en Leopold van Lim burg Stirum, dat op 17 november 1813 was opgericht tijdens de terugtrekking van de Franse troepen uit Nederland. De drie staatslieden nodigden erfprins Wil lem Frederik van Oranje-Nassau, derde zoon van stadhouder Willem V en prinses Wilhelmina van Pruisen, per brief uit om vanuit Londen naar Den Haag te komen en als 'soeverein vorst' de regering op zich te nemen, om zo een anarchie of een moge lijke inlijving van Nederland bij Pruisen of Engeland te voorkomen. Zoals bekend accepteerde de prins het verzoek dat Fagel en de Perponcher hem brachten en reisde hij meteen terug naar Nederland.51' De Perponcher en Fagel be geleidden de erfprins op een Engels fregat naar de Scheveningse kust waar hij op 30 november 1813 voet op Nederlandse bodem zette. Op 1 december 1813 werd Willem Frederik uitgeroepen tot Nederlands eerste koning. Hendrik George de Perponcher Sedlnitsky werd kolonel en adjudant van koning Wil lem I. In 1814 werd hij aangesteld als ge volmachtigd minister bij het Pruisische hof namens het koninkrijk der Nederlanden.52' De held van Quatre Bras Op 15 juni 1815 rukte Napoleon, na zijn ontsnapping van Elba, met een leger van 130.000 man vanuit Frankrijk op naar het noorden. De geallieerden, bestaande uit Brits/Nederlandse, Pruisische en Hanno- veraanse strijdkrachten, verzamelden zich in Zuid-Nederland om de confrontatie met Napoleon aan te gaan. Hendrik George de Perponcher Sedlnitsky werd uit Berlijn teruggeroepen en kreeg de leiding over de tweede Nederlandse divisie van het eerste legerkorps dat onder bevel stond van de kroonprins, de latere koning Willem II.53' De Fransen hadden Charleroi al veroverd en ze rukten vervolgens snel verder noord waarts naar Quatre Bras, de kruising van de weg van Charleroi-Brussel met die van Nijvel naar Namen. Dat was niet wat de graaf van Wellington, de opperbevelhebber van de Britse en Nederlandse legers, had verwacht. Op eigen initiatief en geheel in strijd met door Wellington gegeven bevelen, besloot generaal de Perponcher 's nachts met twee bataljons naar Quatre-Bras te gaan, ter versterking van de brigade Saksen-Wei- mar.54' Achteraf bezien een juiste beslis sing, omdat de strijd zich de volgende dag inderdaad bij de viersprong van Quatre Bras zou afspelen. Door het glooiende, met koren begroeide terrein konden de troepen zich verdekt op stellen. De Fransen rukten heel voorzichtig op, omdat ze dachten een veel grotere ge allieerde troepenmacht aan te treffen. De 15

De Spuije | 2014 | | pagina 17