I A Afb. 11. Het familiewapen De Perponcher Sedlnitsky. (Centraal Bureau voor Genae- logie.) voorzichtigheid van de Fransen behoedde het veel kleinere Brits/Nederlandse leger voor een snelle nederlaag. Wellington zorg de op tijd voor versterkingen en zo keerden uiteindelijk de kansen. Technisch gezien was de strijd bij Quatre Bras onbeslist; het Brits/ Nederlandse leger trok zich terug richting Wa terloo. Tactisch bezien was Quatre Bras echter een overwinning voor Wellington, omdat de voortvarende opmars van de Fransen tot stilstand was gebracht, wat achteraf gezien een belangrijke opmaat was voor de overwinning bij Waterloo twee dagen later op 18 juni 1815. Afb. 12. Kerk 's-Heer Abtskerke. (Afb. 12-14: foto's auteur.) De Nederlandse bronnen zijn uiteraard 'ronkend' over de heroïsche actie van de Perponcher; de waarheid is dat het meer geluk dan strategische wijsheid was van de Perponcher om Nederlandse versterkin gen naar Quatre Bras te sturen. Hendrik George werd wegens zijn uitzonderlijke verdiensten in de slagen bij Quatre-Bras en Waterloo in 1825 als graaf ingelijfd in de Nederlandse adel.55) Na de Slag bij Waterloo keerde Hendrik George terug naar zijn post als gezant in Berlijn waar hij bleef tot zijn pensionering op 19 april 1842. Op 2 oktober 1816 huwde hij Wilhelmina Frederica Adelheid, gravin van Reede.56) Zij kregen drie zoons, Wilhelm, Friedrich en Ludwig, die later alle drie hoge functies vervulden in het Pruisische leger. De Duitse jaren Via hun vader en, langs de andere tak, via hun oudoom Willem Emmery (de erfenis van diens kinderloos gestorven dochter Johanna Maria), kwamen de Zeeuwse be zittingen terecht bij de zoons van Hendrik George en Adelheid van Reede. De drie zoons Wilhelm, Friedrich en Lud wig verwierven belangrijke maatschap pelijke posities in het negentiende-eeuwse 16

De Spuije | 2014 | | pagina 18