Pruisen, waar ze aanzienlijke bezittingen verkregen. Het bracht hen uiteindelijk aan de subtop van de Pruisische aristocratie. Door uitstekende krijgsdiensten in het Pruisische leger en loyaliteit aan de koning werden alle drie de zoons in 1853 ingelijfd in de Pruisische adel, met uitbreiding van de titel van graaf op al hun afstammelin gen.57' De oudste zoon, Graf Wilhelm von Perpon- cher-Sedlnitsky (1819-1893), was bij het Nederlandse hof gezant namens Pruisen. Hij huwde Antoinette Grafin von Maltzan (1825-1899), 'Oberhofmeisterin' van kroonprinses en later kortstondig keizerin-koningin Augusta. De tweede zoon, Graf Friedrich von Perpon- cher-Sedlnitsky (1821-1909), was Pruisisch cavaleriegeneraal en jarenlang adjudant van prins George van Pruisen, maar zijn belangrijkste functie was die van 'Oberhof- marschall' van de koning van Pruisen die later Duits keizer werd. Friedrich trouwde met Wanda Grafin von Moltke (1840-1911). De derde zoon was Graf Ludwig von Per- m Afb. 13. Kerk 's-Heer Hendrikskinderen. poncher-Sedlnitsky (1827-1914), 'Herr auf Ornshagen, Cummerow, Labuhn, Regen- walde und Patzig' die het eveneens bracht tot kamerheer, tevens Erster dienstthuen- der Ceremonienmeister en Vize-Oberschlos- shauptmann. Hij trouwde met Adelheid Grafin von Bülow (1833-1891). Met het overlijden van de oude keizer Wilhelm I in 1888 begon ook de invloed van de Perponchers op het hof af te nemen. De Tweede Wereldoorlog heeft desastreuze gevolgen gehad voor de bezittingen van de familie in Nederland en in Oost-Duitsland. Voor de Tweede Wereldoorlog bezat de familie in Zeeland nog hofstedes, land bouwgrond en weilanden, dijken, bermen en watergangen in polders in de gemeen ten 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Hoedekenskerke en Wolphaartsdijk en een aandeel in het Ambacht Kats, in totaal zo'n 300 hectare.58' In Nederland werd de familie De Perpon- cher Sedlnitsky na de Tweede Wereldoorlog verplicht hun bezittingen als Duits eigen dom aan de Nederlandse staat af te staan. Uiteindelijk besloot de Nederlandse over heid in 1971 dat de Perponchers de eigen dom terugkregen tegen betaling van de helft van de totale waarde en zonder com pensatie van gederfde inkomsten. Met de massale onteigeningen door de toenmalige Sovjet-Unie in de periode 1945- 1949 raakten ze eveneens hun bezittingen in het vroegere Oost-Duitsland kwijt. Het slot Ornshagen, dat sinds 1876 in bezit van de Perponchers was, is met het bijbe horende dorp aan het eind van de oorlog verwoest door de Russen. Omdat de Perponchers lange tijd geen in komsten hadden uit hun Zeeuwse bezittin gen zagen ze zich genoodzaakt veel grond en hofstedes te verkopen. De laatste Zeeuwse bezittingen zijn in 2014 door de erven van Wilhelm, Friedrich en Ludwig, woonachtig in het buitenland, ver kocht. Wat herinnert aan de familie De Per- poneher Sedlnitsky? Hun familiewapen bevindt zich nog steeds 17

De Spuije | 2014 | | pagina 19