Afb. 14. Kerk Heinkenszand. in kerken van Zeeuwse dorpen waarvan de Perponchers vroeger ambachtsheer waren. Het gevierendeelde familiewapen De Per- poncher Sedlnitsky (1814): I en IV drie kolommen op een voetstuk in rood, alles zilver, met in een blauw kwartierhoofd drie omgekeerde vijfpuntige gouden sterren. II en III in rood een pijlijzer, rustend op een handboog zonder pees, alles zilver.59' 's Heer Abtskerke Nederlands Hervormde kerk: het familie wapen bevond zich op de herenbank maar is vervolgens aangebracht op het orgel. Het gemeentewapen dat 's-Heer Abtskerke tot 1948 voerde is afgeleid van het familiewa pen De Perponcher Sedlnitsky. 's Heer Hendrikskinderen De Nederlands Hervormde kerk: het ge combineerde familiewapen De Perponcher Sedlnitsky/Van Watervliet was in deze kerk eveneens aangebracht op de herenbank, maar hangt nu onder het orgel. Heinkenszand Nederlands Hervormde kerk: het fami liewapen voorzien van het jaartal 1728 is aangebracht op twee kroonluchters. Tevens bevinden zich hier twee delen van het grafmonument dat in 1719 is gemaakt in opdracht van Cornelis de Perponcher Sedl nitsky (1653-1773)60' Het grafmonument is afkomstig uit de oude Sint Blasiuskerk die in 1843 is afgebroken waarna het monu ment is overgebracht naar de Dorpskerk. Op het monument staat de Tijd afgebeeld, met een zeis en een schrijfstift op een we reldbol omgeven door wolken en het wapen van De Perponcher Sedlnitsky.61' De in scriptie naast het monument luidt: De door geboorte en geslacht zeer edele en waarde heer Cornelis de Perponcher, baron de Sedl nitsky, heer van Choltitz en Fulstein, am bachtsheer van het eiland Wolphaartsdijk en onderhoorigen, Ellewoutsdijk, Coudorpe, Everingen, Driewegen en 's Heer Hendriks kinderen, eveneens ambachtsheer in 's-Heer Arendskerke en wat daartoe behoort, in 's-Gravenpolder, Oostende, Wissenkerke en 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke, Baarsdorp, Tolsende binnen en buiten, Sichuyt, Stur- mesand, Nieuwland, Hongersdijk en Kats wil zich dit monument oprichten.62' De overigens ongehuwde Cornelis is zelf niet onder zijn grafmonument begraven; waarschijnlijk wel Jacob Arent de Perpon cher Sedlnitsky, kleinkind van zijn broer Willem, maar dit graf is waarschijnlijk verloren gegaan (zie noot 30). Wolphaartsdijk Nederlands Hervormde Nicolauskerk: ook hier is de herenbank verdwenen en heeft het familiewapen een plaats gekregen op de loges, met eronder het gemeentewapen van Wolphaartsdijk met de griffioen. De herenbank stond in de oude kerk (1572), die in 1859 is afgebroken. De Perponcherpolder, gemeente Goes. Lig ging: ten zuiden van Wolphaartsdijk en de Heerenpolder. In 1809 werd het laatste deel afgedamd van de voormalige zeearm de Schenge die Wolphaartsdijk vroeger scheidde van Zuid- Beveland, waarna in het gebied schorren 18

De Spuije | 2014 | | pagina 20