te maken hadden en begon zijn observaties te noteren in dagboeken. Later zouden zijn dagboeken echte dagboeken worden en meer beschrijven dan enkel de natuur. Hij begon zich ook toe te leggen op andere tak ken van de literatuur. Door de jaren heen schreef Warren een groot en divers oeuvre: verhalen, poëzie, artikelen en dagboeken. Op 19 december 2001 overleed hij te Goes. Een schilderij, ooit in het bezit van War ren, bevind zich nu in de collectie van het HMDB. Het betreft een negentiende-eeuws schoorsteenstuk, door een onbekende schil der, van de zaagmolen 'De Eendracht' die vroeger in Goes stond. Het interessante en historisch spannende aan dit schilderij is dat Warren het in zijn dagboeken beschrijft. Zo vertelt hij dat het schilderij beschadigd is als hij het voor het eerst ziet in 1960. He laas is het deerlijk beschadigd. Toen het bij C. tegen de muur stond is er een fiets door heen gevallen. De scheuren zijn decimeters lang, grotendeels in de vrije hemelpartij. Er zit een gat op een wat moeilijker te reconstru eren stuk, bij de paardebillen en de wagend Maar hij dacht het wel te kunnen repareren en kocht het werk voor een tientje. Het werk kwam zo in het bezit van Warren en hij plakte het strak op een spaanplaat. Nu de scheuren zorgvuldig tegen elkaar gehecht zijn, blijken er in totaal slechts enkele vierkante centimeters verloren te zijn gegaan, waarvan de meeste nog in de lucht. Die vallen wel in te vullen. Het kan nu ook grondig schoongemaakt worden.® En dit deed hij dan ook. Tien jaar later, in 1970, ruilde Warren het schilderij met het museum voor een exotische opgezette vogel. Hij realiseerde zich heel goed dat het werk historische en topografische waarde had voor Goes en dat het museum de juiste plaatst was om dit stuk te be>varen. Ook vermeldde hij dat het werk oorspronkelijk afkomstig was uit het huis van de toenma lige eigenaar van de molens. Het museum heeft het stuk in 2006/2007 laten restaureren door professionals. Uit het restauratieverslag blijkt dat er inder- Afb. 3. De zaagmolen De Eendracht' van Goes, negentiende eeuw, maker onbekend, detail. Collectie HMDB.) daad aan het schilderij 'gewerkt' was. Met het dagboek ernaast, krijgen we een goed beeld van wat er allemaal gebeurd is met het schilderij. De spaanplaat die achterop was geplakt door Warren is verwijderd. Het stuk is geheel onder handen genomen en van het gat, veroorzaakt door de gevallen fiets in de gang, is niets meer te zien. Het schilderij De zaagmolen 'De Eendracht' van Goes bevindt zich op dit moment op de eerste verdieping van het museum. 25 Noten: 1. Warren, H., Geheim Dagboek 1958-1962, p. 132. 2. Warren, H., Geheim Dagboek 1958-1962, p. 137.

De Spuije | 2014 | | pagina 27