De sigaar van Foort Koen van Rooijen, Conservator HMDB Blij, vereerd en trots moet Foort Ferdinan- dusse zijn geweest toen hij van de koning een sigaar gepresenteerd kreeg. Hij had de koning ontmoet én hij had zelfs een sigaar gekregen. Dit kostbare kleinood moest na tuurlijk niet in een tijdelijk moment van genot worden verbrand, maar zorgvuldig worden op geborgen in een glazen buisje. Dan kon je er nog 'ns naar kijken en het tonen aan de visite, mocht het toevallig ter sprake komen. Foort Ferdinandusse was van beroep landmeter en werkzaam bij de bouw van het kanaal door Zuid-Beveland. Hij was in 1801 in Kapelle geboren en woonde aan het Goese Sas. Op 27 mei 1862 ontmoette hij in Hansweert koning Willem III tijdens de opening van het kanaal. De werkzaam heden aan het kanaal waren in de zomer van 1852 begonnen door de Nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aan wassen in de Oosterschelde (Netherlands Land Enclosure Company). Maar deze maatschappij had het al snel opgegeven en in 1861 nam de staat de werkzaamheden over. Vanaf 17 februari 1862 werd er weer gegraven en op 17 maart begon men aan de bouw van de sluis in Hansweert. Op de dag van het koninklijk bezoek was de sluis nog niet af maar er was genoeg te zien. Om half tien op een regenachtige morgen legde het schip van de koning aan bij de speciaal gebouwde pier aan de Westnol van Hansweert. Aan deze pier was een be- Afb. 1. De bouw van de sluizen in het Kanaal door Zuid-Beveland. (Collectie gemeentearchief Kapelle.) 26

De Spuije | 2014 | | pagina 28