Afb. 4. De sigaar van Foort. (Col lectie HMDB, stamboeknr. 29690.) se handboogschutterij de drie Korenbloem- kens liep de koning naar het werkterrein. Hier werd hij voorgesteld aan de hoofd ingenieur van Waterstaat. Ook de andere ingenieurs en beambten werden aan de koning voorgesteld. Mogelijk heeft Foort op dit moment de koning ontmoet, want als landmeter hoorde hij bij de beambten. Nadat de koning de werkzaamheden nauw keurig in ogenschouw had genomen en de plannen met de meeste belangstelling had onderzocht, vertrok hij met een koets en een erewacht te paard naar Schore om zijn tocht over de Bevelanden voort te zetten. Foort Ferdinandusse overleed in 1873 kin derloos. Zonder directe familie is het niet duidelijk wie de sigaar van de vergetelheid gered heeft, maar gelukkig is het gebeurd. Blijkbaar vond men het zo belangrijk dat dit verhaal niet vergeten werd, dat om de sigaar een briefje werd gerold met de tekst: Sigaar door koning Willem III gegeven aan Foort Ferdinandusse bij de opening van het kanaal door Z. Beveland. De sigaar en het verhaal van Foort zijn nu opgenomen in de collectie van het Historisch Museum de Bevelanden. Foort zou er waarschijnlijk mee verguld zijn, want dan kon je er nog 'ns naar kijken en het tonen aan de visite, mocht het toevallig ter sprake komen. Afb. 5. Het briefje dat rond de sigaar was gerold. (Collectie HMDB, stamboeknr. 29690.) 28 Bronnen en literatuur: www. Weumelingenl J.H. de Stoppelaar, Willem III in Zeeland, gedenkboek, zij ner Majesteits verblijf in dat gewest 21 - 30 mei 1862 eene bijdrage tot de kennis der tegenwoordige gesteldheid van Zeeland en zijne bewoners, (Middelburg 1863), blz. 240-243 (Gemeentearchief Goes.)

De Spuije | 2014 | | pagina 30