'o€s:ïut>xgt }mmt plaats waar nu het Historisch Museum De Bevelanden gevestigd is. Daarvoor werden alle kinderen in de Grote of Maria Mag- dalenakerk gedoopt. Ds. ('Pasteur') De la Broue doopte Anna Maria en de doopgetuigen waren Abraham van Citters en mevrouw Johan na Verschuyl Son Epouse. De doopakte is in het Frans opge steld. En om het levensverhaal van Anna Maria af te maken: ze trouwde in 1815 met Evert Willem Baron van Heeckeren van Molecaten en overleed in 1830 te Zutphen. 'Door onderwys van' In september 1780 verhuisde het gezin Van de Spiegel naar Middelburg. Daar borduurde Anna Maria haar stoplap in 1786. Ze was toen twaalf jaar oud. Cornelia van Assendelft Afb 4. De borduurlap van Maria Suzanna van der Heys. (Foto: Nico van Rooijen, collec tie HMDB.) wordt op haar stoplap vermeld als onderwijzeres. Tot nu toe zijn één borduurlap en zeven stoplappen bekend, die onder leiding van deze onderwijzeres zijn gemaakt. Eén daarvan is de stoplap van I. Brouwer, ook uit 1786. Vanaf 1786 tot en met 1793 is Cornelia van Assendelft betrokken bij deze handwerk- opleiding. Dan trouwt zij met Theodorus Hoexem en komen we haar niet meer tegen in de lijst van ruim honderd stoplap pen die in Middelburg gemaakt zijn door onderwys van haar en die op internet te raadplegen is. Ook van het zusje van Corne lia, Pieternella, is een stoplap bekend, die gemaakt is onder leiding van haar zus Cor nelia. In die tijd kwamen de meisjes vooral uit de gegoede families, later kwamen ook ■BflaHHiiiiftiaHS Afb. 5. De stoplap van Anna Maria van de Spiegel. (Foto: Martin Ex, collectie HMDB.) 31 Cv CI- £m Kt'

De Spuije | 2014 | | pagina 33