middenstandsdochters voor het onderwijs in taal, rekenen en handwerken naar school. Niet ieder meisje in het gezin volgde de handwerkopleiding; het is aannemelijk dat ze een zekere aanleg voor het omgaan met naald en draad moesten hebben. Zo zijn van de zussen van Anna Maria geen stoplappen bekend. De stoplap functioneerde wel als getuigschrift van het meisje wanneer zij la ter zelf de kost ging verdienen, bijvoorbeeld door onderwijs te geven. Uit genealogisch onderzoek blijkt dat deze 'handwerkmeis jes' geregeld de uitbaatster waren van een manufacturenwinkel. Trouwde het meisje en was ze in de positie dat ze leiding moest geven aan personeel, dan kwam haar ken nis van textiel en haar vaardigheid in het onzichtbaar herstellen ervan goed van pas. Borduurlap en stoplap Alle stoplappen hebben dezelfde opbouw, al leen de plaats van de verschillende stoppen kon het meisje zelf bepalen. Dat de meisjes uit de gegoede kringen kwamen, blijkt ook uit de materialen die zij gebruikten: garen van zijde en goede stoffen om op te bordu ren. Over het algemeen wordt aangenomen dat een meisje eerst een merklap maakte en daarna de stoplap, maar hier is nog geen af doend bewijs voor gevonden. Wel is er in de collectie van het museum een borduurlap, die is gemaakt door Maria Suzanna van der Heys, door onderwijs van Cornelia van Assendelft in 1793, het laatste jaar waarin er door haar onderwijs werd gegeven. Van Maria Suzanna is geen stoplap bekend en dat doet veronderstellen dat de meisjes konden kiezen wat ze wilden maken. Een borduurlap is gemakkelijker dan een stop lap. Voor zover we nu weten, zijn er geen borduurlappen bekend van de meisjes die een stoplap hebben gemaakt. Over de bor duurlap van Maria Suzanna van der Heys is al eerder een artikel verschenen in de Spuije (nr. 59, zomer 2003). Inmiddels zijn door nader onderzoek meer gegevens be kend over haar leven. Maria Suzanna van der Heys is omstreeks 1780 in Middelburg geboren. Zij trouwde met Daniël Lootens, tekenleraar en klokkenist in Middelburg. Het paar kreeg twee kinderen: dochter Ma ria Suzanna en zoon Daniël August. Bericht van het Bestuur van de Vereniging 'Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden' Het bestuur van de Vereniging 'Vrienden van het Historisch Museum De Bevelan den' heeft in haar bestuursvergadering van 22 april 2014 het volgende besloten ten aanzien van het verstrekken van het blad 'de Spuije': Ieder lid krijgt een nummer van 'de Spuije' toegezonden. Ook als zowel de man als de vrouw of partner lid zijn. Als u twee exem plaren te veel vindt, dan geeft het bestuur u deze tip: geef dan het voor u overbodige exemplaar weg aan iemand uit uw directe omgeving of kennis senkring. Dit is een goede reclame voor zowel de Heemkun dige Kring als voor de "Vrienden'. De enkele uitzonde ringen die er al zijn, blijven gehandhaafd. Een vriendelijke groet, namens voornoemd bestuur, Cees van den Bovenkamp, secretaris 32 Bronnen: J. Adriaanse, Wandelingen door Goes in de 18e eeuw, Goes 2005. F. van Dijk, Mr. Laurens Pieter van de Spiegel, Raad en Burgemeester van Goes, Assen 1963. rr; tr.

De Spuije | 2014 | | pagina 34