Pieter de Waeijer de la Rue, schipper van de VOC (1720 Middelburg -1770 Kapelle) Theo Wajer Dit verhaal gaat over Pieter de Waeijer de la Rue geboren in Middelburg die, na al jong wees te zijn geworden, in dienst trad van de Middelburgse Commercie Com pagnie (MMC) en daarna van de Kamer Zeeland van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Bij deze onderneming bereikte hij de rang van schipper op de voor die functie nog jon ge leeftijd van 30 jaar. Pieter trouwde met zijn volle nicht in het Bevelandse Kapelle en ging daar rentenieren na afsluiting van zijn loopbaan. Pieter de Waeijer de la Rue werd gebo ren als Pieter de la Rue in Middelburg in 1720.11 Zijn ouders waren Johan de la Rue en Johanna de Waeijer, die daar op 18 au gustus 1717 waren getrouwd en woonden in de omgeving van de Grote Markt.2,3' Pieter werd al jong wees want zijn ouders waren overleden voor het midden van 1731.4) Waarschijnlijk heeft een familielid (c.q. zijn tante Apolonia de Waeijer uit Middelburg) zich toen over hem ontfermd, wat in die jaren vaak voorkwam gezien de vele kinderen die wees werden. Zij was getrouwd met een hoofdparticipant van de MCC; diens broer was directeur van die Compagnie. Vermoedelijk op hun voor spraak trad Pieter toen hij twintig jaar was in dienst van de MCC. Hij werd toen al Pieter de Waeijer de la Rue genoemd, een combinatie van de namen van zijn familie van vaders- en moederszijde. Op 6 januari 1740 werd Pieter, bij de aan monstering van de MCC, secretaris op het fregatschip De Beurs van Middelburg, welk schip naar de Caribische Zee ging en daarna retour naar Middelburg. De functie van secretaris hield ook in die van tweede derdewaak.5' Bij aankomst in en vertrek uit Cadiz (een belangrijke haven in die tijd) in de zomer van 1740 werd Pieter in de krant omschre ven als Pedro de la Rue.6) Vlak daarna op 8 juni 1741 vond een aan monstering plaats waarbij hij wederom secretaris werd, nu op het fregatschip De Granadier, ook weer van de MMC. Dat schip ging naar Afrika en daarna naar Su riname om vervolgens terug te keren naar Middelburg. Dat was zeer waarschijnlijk een slaventransport. Halverwege deze reis op 20 februari 1742 fungeerde Pieter als stuurman, zijn eerste optreden bij het be sturen van een schip. De afmonstering van deze reis vond plaats op 21 oktober 1742 te Rammekens.5' Dat men destijds vreemde opvattingen had over slaven blijkt onder andere uit de volgende passage geschreven door een zeer bekende naamgenoot van Pieter, mr. Pieter de la Rue jr. Hij schreef: dat een kapitein piëta De Op het fchriftelyk Bericht der Heeren van de Magiftraet mgw- van Middelburgh gerequireert by Refolutievan den i y.dee- Rui, zer Maent, wordt aen Pieter De Waayer-De La Ruë, toe- Ss.m geftaen Vernam retails f en vervolgens Brieven van emancipa tie in communt forma. Afb.l. Meerderjarigheidsverklaring Pieter de la Rue. Resoluties Staten van Zeeland 24-1- 1743, Nationaal Archief. 33

De Spuije | 2014 | | pagina 35