Inhoud Woord vooraf4 De Perponcher Sedlnitsky: een Europese familie en hun band met Zuid-Beveland Marian Lenshoek2 Nieuw adres Heemkundige Kring!22 Bekende Bevelanders Kim Sluijter23 De sigaar van Foort Koen van Rooijen26 De stoplap van een burgemeestersdochter uit 1786 Nel van Leijen en Arend van der Wel 29 Bericht van het Bestuur van de Vereniging "Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden'32 Pieter de Waeijer de la Rue, schipper van de VOC (1720 Middelburg-1770 Kapelle) Theo Wajer33 Weet u het nog? 'Ze' verschijnen binnenkort op onze website! Hanny Louisse42 Activiteiten vanaf september43 Zoekplaatje44 Boekindrukken: De parel van 's-Heerenhoek Frank de Klerk45 De geschiedenis van de Koninklijke Harmonie 'Eendracht Maakt Macht' Otto W. Hoogerhuis46 De Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland zoekt vrijwilligers48 Woord vooraf We beginnen deze Spuije met een lang artikel, geschreven door Marian Lenshoek, over het geslacht De Perponcher Sedlnitsky. Een interessant Europees geslacht, oorspronkelijk Frans, dat zich na een periode van tweehonderd jaar in Nederland, uiteindelijk in Duitsland vestigde. Over hun Zeeuwse periode, waar ze vooral op Zuid-Beveland enorme oppervlaktes grond, hofstedes, dijken en de bijbehorende ambachtsheerlijke rechten in bezit hadden, is veel bekend maar nog weinig gepubliceerd. Van midden zeventiende eeuw tot midden ne gentiende eeuw hadden De Perponchers op militair en bestuurlijk niveau vrij veel macht en invloed en maakten ze deel uit van het Zeeuwse patriciaat. In deze boeiende bijdrage lezen we zowel over Bevelandse beslommeringen als de 'grote' Europese geschiedenis. Kim Sluijter besteedt deze keer aandacht aan twee bekende Bevelanders: Frans den Hol lander, voormalig president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen en de schrijver Hans Warren. Zij blijken in verband gebracht te kunnen worden met enkele kunstwerken uit de collectie van het Historisch Museum De Bevelanden. Eveneens vanuit het museum komt een bijdrage van Koen van Rooijen. Hij schrijft over een wel heel bijzonder museum voorwerp: de sigaar die Foort Ferdinandusse van koning Willem III kreeg, bij de opening van het Kanaal door Zuid-Beveland. In een volgend artikel verhaalt Theo Wajer over zijn voorvader Pieter de Waeijer de la Rue en zijn familie. Pieter voer in diverse functies voor de Middelburgsche Commercie Compag nie en de VOC. Hoewel de familie De la Rue vooral banden had met Walcheren, woonden er ook leden van de familie op de Bevelanden, onder andere in Kapelle. Voor het lopende jaar is dit de laatste 'gewone' Spuije. Het winternummer zal helemaal gewijd zijn aan de Eerste Wereldoorlog. Het zal voor de gelegenheid ook eerder verschijnen dan gebruikelijk: in oktober in plaats van in november. We wensen u weer veel leesplezier met deze Spuije. De redactie 1 ^££iJÏTENSCHAPP2^

De Spuije | 2014 | | pagina 3