berdina haar testament.25' Daarin stond zij omschreven als Ambagtsvrouwe van Kapel- Ie, Biezelingen en Eversdijk, alle gelegen bij Kapelle, waar zij ook woonde. Kort daarna is zij overleden en begraven in Kapelle, waarbij begrafenisrechten van 0,8 pond Vlaams werden betaald.26' In haar testa ment legateerde zij aan haar man lijfgoede ren alsmede meubilair ter waarde van 100 pond Vlaams. Zij benoemde haar dochter Johanna Pieternella de la Rue die toen in Wolphaartsdijk woonde tot enige erfge naam en legde haar de verplichting op een bedrag van 500 Caroli gulden jaarlijks te betalen aan haar man tot zijn dood.27' Nog geen jaar later, op 26 januari 1770 overleed Pieter de Waeijer de la Rue, net 50 jaar oud te Kapelle.28'Een paar jaar daarvoor, op 4 april 1767, was hij nog poorter geworden in Goes.29' Hij werd in datzelfde jaar lid van het Goese kolveniersgilde en bleef dat tot zijn overlijden. Zijn schoonzoon Leendert Paardekoper, afkomstig uit Wolphaarts dijk, was al lid van datzelfde gilde vanaf 1759.291 Pieters dochter Johanna Pieter nella trouwde met hem op 6 juli 1767 te Kapelle.30' Evenals haar moeder kreeg Johanna een octrooi van de Staten van Zeeland op 14 december 1769, dat haar het recht gaf om haar leengoederen per testament te ver maken met de clausule pro una vice.3l) Het tijdstip van dit octrooi heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat haar moeder vlak daarvoor op 5 oktober haar testament had gemaakt, waarin zij haar leengoederen kon vermaken gezien het aan haar ver leende octrooi.25' Door het beschikken over zo'n octrooi kon den erflaters meer zelfstandig beslissen over hun nalatenschap en waren zij niet afhankelijk van wetgeving die het maken van testamenten voor leengoederen ver bood.22' Johanna Pieternella de la Rue en Leendert Paardekoper weigerden de erfenis van hun vader respectievelijk schoonvader (aban donneren en repudiëren) te aanvaarden.28' In de Middelburgse Courant van mei 1770 stond dat spullen die toebehoorden aan Pe- tronella Robberdina de Waeijer vanuit het sterfhuis op den dorpe van Capelle in den Eilande van ter Goes werden verkocht.32' Haar leengoederen zijn waarschijnlijk wel in de familie gebleven volgens het door haar gemaakte testament. Zonder haar octrooi hadden wellicht anderen in de fa milie aanspraak kunnen maken op de leen goederen. Afb. 6 Kolveniershof te Goes, Kroniek van Smal- legange, 1696. (Collectie gemeentearchief Goes.) 38

De Spuije | 2014 | | pagina 40