Afb. 7. Hoek Lange Vorst- straat, Klokstraat, Ganze- poortstraat, 1931. (Collectie gemeentearchief Goes.) Grootmoeder Pieternella Schippers maakte vlak voor haar overlijden in 1731 een tes tament, waarin ze aangaf wat zij aan haar nog levende nabestaanden wilde nalaten. Aan haar kleinkinderen (de dochter van haar overleden zoon Hermes en de kinde ren van haar overleden dochter Johanna) gaf zij een legaat van 2.200 pond Vlaams. Haar jongere dochter Apolonia benoemde zij tot enige erfgenaam.37' Ook vermaakte Pieternella een legaat aan de armen van de stad Middelburg ter waarde van 25 Caroli gulden.27' Voorts bepaalde zij dat als haar dochter Apolonia zou overlijden voordat haar kleinkinderen meerdeijarig zouden zijn, haar schoonzo nen Cornelis Steenaart (de tweede man van Johanna) en Pieter Claudoré (de man van Apolonia) als voogd zouden optreden of, indien een van hen overleed gedurende het voogdijschap, een vervanger. Klaarblij kelijk was grootmoeder Pieternella goed op de hoogte van de steun die Apolonia gaf aan Pieter de Waeijer de la Rue, wiens ou ders toen overleden waren. Over de voorouders van Pieter van vaders kant is niets nader bekend. Wel waren De la Rue's in die jaren heel bekend in Middel burg als investeerders in de kaapvaart en de private scheepvaartondernemingen, de MCC, WIC en VOC.7'10-33'Van Pieters fami lie aan moeders kant is veel meer bekend. Deze kwamen oorspronkelijk uit Scherpe- nisse. Pieters grootvader van moederszijde, Pieter de Waeijer, was goed ingevoerd in het lokale bestuur. Hij was werkzaam bij de Ontvanger Generaal van Zeeland en als solliciteur militair.34' Ook was hij commies van de VOC.35' Hij Jonge zoon van Middel burg, trouwde daar met Pieternella Schip pers, jonge dochter van Scherpenisse op 10 september 1681, na hun ondertrouw in St. Maartensdijk.36' Onder de akte staat: Dese ondertrouw is gedaen met kennisse en toestemming niet alleen van Hr. IJ man de Waeijer, vader van de bruijdegom, maer ooc van Hr Willem Jo Jen Joannis Dingenis, beijde voogden van de voorsc. bruijd. Van hun kinderen heeft een drietal een belangrijke rol gespeeld in het leven van Pieter de Waeijer de la Rue, te weten de oudste zoon Hermes en de dochters Jo hanna en Apolonia, die respectievelijk oom en schoonvader waren van moederzijde, moeder en tante. Hermes de Waeijer was burger van Mid delburg. Hij werd publiek notaris aldaar in 1713 (benoemd op advies van de Heeren van Middelburg en bevestigd door de Sta ten van Zeeland op 22 mei van dat jaar onder de aantekening previo examine et solitis clausulis, oftewel na voorafgegaan 39

De Spuije | 2014 | | pagina 41