De parel van 's-Heerenhoek Boekindruk: De parel van 's-Heerenhoek De parel van 's-Heerenhoek. Geschiedenis van de parochie H. Willibrordus, 1795- 2012. Tiny Polderdijk-van 't Westende en Gerda Raas-Knuit. 's-Heerenhoek 2013. Prijs: 29,95. Het boek is onder andere te koop bij de parochiekern 's-Heerenhoek en boekhandel 't Paard van Troje. Over de kloeke rooms-katholieke kerk van 's-Heerenhoek is in november 2013 een kloek boek verschenen, gemaakt door twee oud-kerkbestuursleden van de parochie. Tiny Polderdijk-van 't Westende en Gerda Raas-Knuit hebben uit een grote berg ma teriaal, zowel foto's als archiefgegevens als documentatie, dit boek over de geschiede nis van de parochie en de kerk samenge steld. In negen hoofdstukken komt een groot aan tal onderwerpen aan de orde. Er is geen thema te bedenken dat de schrijvers niet behandelen in hun fraai uitgegeven boek (patent van drukkerij Zoeteweij te Yerseke). Het is zeker geen aan elkaar geschreven verhaal, maar uit de losse thema's ontstaat een compleet beeld van het reilen en zeilen van de parochie, de rol van de pastoors en de leken, de bouw van de eerste kerk in 1797 nadat de parochie in 1795 was gesticht, de kerk schatten, en een groot aantal bijzondere gebeurtenissen en omstandigheden die 's-Heerenhoek het dorp maken dat het is. Dat de tekstgedeelten die over de oudste geschiedenis van de parochie gaan zeer uitputtend en grondig zijn ge schreven is natuurlijk geen wonder, als we weten dat de schrijfsters konden put ten uit de documentatie van wijlen Paul Raas, de echtgenoot van Gerda Raas- Knuit. Een grote stoet aan pastoors passeert de revue, die allen met hun kwaliteiten en gebreken aan de parochie hebben bijgedragen. De foto's maken het boek een lust om in te bladeren. Aan de vooravond van grote reorganisa- Afb. 1. Omslag van het boek. ties in de Nederlandse bisdommen, waarbij parochies worden opgeheven en grotere samenwerkingsverbanden ontstaan, is het goed dat aan een lokale parochie als 's-Heerenhoek een dergelijk boek is ge wijd. Het rijke Roomse leven in het dorp is daarmee geboekstaafd voor het nageslacht. Aan meer vroegere parochies (Ovezande ging 's-Heerenhoek voor) zou een dergelijk boek gewijd moeten worden. De schrifte lijke bronnen zijn over het algemeen nog wel bewaard in een overheidsarchief, maar de geest van een lokale parochie zoals die onder de parochianen leefde, verandert en verdwijnt als die niet wordt vastgelegd. Wat overigens voor alle kerkgenootschap pen en ook veel organisaties en verenigin gen geldt. Frank de Klerk 45 Geschiedenis van de parochie H. Willibrordus 1795 - 2012

De Spuije | 2014 | | pagina 47