Boekindruk: De geschiedenis van de Koninklijke Har monie 'Eendracht Maakt Macht' Petra Koster-Willeboer, De geschiedenis van de Koninklijke Harmonie 'Eendracht Maakt Macht' te Kruiningen, 1864-2014, Kruinin- gen 2014. Uitgave in eigen beheer. Te bestel len via: radioloo@zeelandnet.nl prijs 15,-. In het voorwoord van dit boek schrijft burgemeester Huisman van de gemeente Reimerswaal terecht dat de historie van de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht altijd nauw verbonden is geweest met de plaatselijke geschiedenis van het dorp Kruiningen. Gedurende het 150-jarige bestaan van de muziekvereniging zijn hier van in dit herdenkingsboek tal van voor beelden te vinden. De muziekvereniging in Kruiningen is in 1850 onder bescherming van het handboogschuttersgilde De Drie Korenbloemkens opgericht. Bij de officiële oprichting op 1 september 1864 kreeg het muziekkorps de naam Eendracht Maakt Macht. Het korps werd een harmonie en het is voor zover bekend de oudste muziek vereniging in de Bevelanden. Over de muzikale bezetting in de beginpe riode zijn weinig gegevens bewaard geble ven. Wel is bekend dat instrumenten als een cornet a piston, bugel, bariton, fluit, klarinet en een triangel deel uitmaakten van het eerste orkest. Bij het 25-jarig jubi leum in 1889 was het muziekkorps blijkens het vaandel een fanfare geworden. Waarom het muziekkorps al betrekkelijk snel werd omgevormd tot een fanfare is onduidelijk. Daarna bleef het korps ongeveer zestig jaar een fanfareorkest dat alleen uit koperbla zers bestond. De eerste concerten van Eendracht Maakt Macht werden in het schoollokaal achter hotel De Korenbeurs gegeven. De Koren beurs op de Markt is één van de oudste gebouwen van Kruiningen. De plaatselijke harmonie had vanaf haar eerste begin een band met dit hotel. Bijna alle winteruitvoe- ringen in de eerste negentig jaar van haar bestaan vonden plaats in de bovenzaal van De Korenbeurs. Daarnaast vergaderde het bestuur er tot de opening van het nieuwe dorpshuis in 1955. Een goede dirigent is altijd van groot belang voor een muziekkorps. De diri gent van het eerste uur was de heer H.C. Baarens. In verschillende krantenberich ten wordt lovend over zijn enthousiasme en deskundigheid gesproken. In het boek wordt benadrukt dat het korps veel aan hem te danken heeft. Zo verzorgde hij niet alleen de repetities van het korps, maar ook gaf hij aan leden afzonderlijk les. De eerste muzikanten speelden na de op richting op eigen instrumenten. Het korps groeide en er waren al snel meer instru menten nodig. In de beginperiode droegen de leden van het handboogschuttersgilde financieel bij door aandelen te kopen om de aanschaf van instrumenten mogelijk te maken. Later ging de muziekvereniging over tot het verwerven van donateurs. In de eerste jaren van haar bestaan trad Eendracht Maakt Macht naast de jaar lijkse winterconcerten op bij verschillende gelegenheden in en rondom Kruiningen. Regelmatige optredens waren er tijdens de landbouw- en veetentoonstellingen en bij de verjaardagen van de koning en later op die van de daaropvolgende koninginnen. De concerten en optredens werden in de Goessche Courant aangekondigd en achter af volgde dan meestal een verslag in deze krant. Het korps nam met enige regelmaat ook deel aan regionale muziekconcoursen, tenminste als die qua afstand redelijk be reikbaar waren. Zo vonden er ook reisjes naar België plaats om deel te nemen aan festivals voor harmonieën. Op 11 oktober 1866 werd het kanaal door Zuid-Beveland geopend. Dit was een be langrijke mijlpaal in de verbetering van de infrastructuur van het oostelijk deel van Zuid-Beveland. Het muziekkorps werkte dan ook mee aan de feestelijke opening van het nieuwe kanaal door bij Hansweert het Wilhelmus te spelen, gevolgd door andere muziekstukken. De opening van het ka- 46

De Spuije | 2014 | | pagina 48