naai werd verricht door een gezelschap van genodigden en ingenieurs die op verschil lende stoomboten door het kanaal voeren en in Wemeldinge en Hansweert toespra ken hielden. Gedurende de Eerste Wereldoorlog lagen de repetities van de muziekvereniging stil. De muziektent op de Markt werd afge staan aan militaire fanfares die concerten gaven voor de in het dorp ingekwartierde soldaten. Begin 1919 maakte de muziek vereniging een nieuwe start; positief was de aanmelding van nieuwe leerlingen. De omvorming van fanfare naar harmonie na de Tweede Wereldoorlog bracht mee dat nieuwe instrumenten nodig waren. In totaal moesten tien klarinetten worden aangeschaft. De klarinetleerlingen kregen in eerste instantie les van leden van de vereniging. In 1947 ging dirigent Holster zelf alle nieuwe klarinetleerlingen opleiden en een jaar later werd het korps officieel een harmonie. In 1952 werd een drumband opgericht. Tot dan toe werd het korps tij dens een rondgang door het dorp meestal begeleid door één of meer trommelaars. De opgerichte drumband bestond uit acht tam boers en zes hoornblazers. Kruiningen werd zwaar getroffen door de Watersnoodramp van 1 februari 1953. Dit had ook grote gevolgen voor de muziek vereniging. Pas in november van dat jaar konden de repetities worden hervat. Veel spullen die in het verenigingslokaal lagen, zoals muziekpartijen, instrumenten en stoelen waren verloren gegaan. Een aan zienlijk aantal instrumenten moest nieuw worden aangeschaft. Gedeeltelijk werden de hiervoor benodigde gelden verkregen uit het landelijk Rampenfonds wegens geleden waterschade. Voor het eerst na de Watersnoodramp speelde de muziek weer bij de opening van het werkkamp aan de Zanddijk op 15 augustus 1953. In dit door Zwitserland geschonken en gebouwde werkkamp waren arbeiders gestationeerd Afb. 1. De oudst bekende foto van E.M.M. die waarschijnlijk bij het tienjarig bestaan van de vereniging is gemaakt, ze dateert dus van 1874. H. C. Baarens senior, een der oprichters en jarenlang directeur van E.M.M. zit middenvoor op de foto. (Foto uit het archief van de fami lie Baarens.) 47

De Spuije | 2014 | | pagina 49