die aan het herstel van de zeeweringen werkten. Sinds december 1954 mag de harmonie Eendracht Maakt Macht zich Koninklijk noemen. In 1955 kreeg het muziekkorps voor het eerst uniformen. Wel droegen de muzikanten sinds 1946 uniformpetten bij openbare optredens. Het is een bekend fenomeen dat de maat schappelijke ontwikkeling gevolgen heeft voor de betrokkenheid bij een plaatselijke muziekvereniging. Ook in Kruiningen daalde het animo en na de Tweede Wereld oorlog liep het ledenaantal van Eendracht Maakt Macht langzaam terug. Na een opleving omstreeks 1965 ging het tien jaar later opnieuw bergafwaarts. In 1979 stelde de secretaris dat de vereniging op een diep tepunt was beland. In dat jaar werd een begin gemaakt om elk jaar bij de scholen langs te gaan om leerlingen te werven. Deze aanpak bleek succesvol. Momenteel loopt het goed qua aantal leden. Bij het verschijnen van dit boek telde de harmonie 43 leden, daarnaast zeven slagwerkers en vijf leerlingen. De jubileumboekcommissie onder voorzit terschap van Sjaak van Loo heeft veel werk verricht om informatiemateriaal over de 150-jarige geschiedenis van Een dracht Maakt Macht te verzamelen om de uitgifte van dit boek mogelijk te maken. Terecht wordt gesteld dat deze zoektocht niet alleen veel onverwachte kennis over de muziekvereniging opleverde, maar dat dit onderzoek ook veel boven water bracht over het vroegere Kruiningen. Als onder stroom proeft men in dit boek hoe de tijden zijn veranderd. Petra Koster-Willeboer heeft nadien de grote hoeveelheid informa tie geordend en op verdienstelijke wijze op schrift gesteld. Het resultaat mag er zijn. Het is een bijzonder fraai boekwerk gewor den met veel illustratiemateriaal. Otto W. Hoogerhuis Vrijwilligers gevraagd De Werkgroep Industrieel Erfgoed Zee land zoekt vrijwilligers die voor hun regio veld- en archiefonderzoek willen doen naar industrieel erfgoed. Het betreft het inven tariseren en registreren van industrieel erfgoed en tevens het waarnemen van be dreigingen voor dit erfgoed. Ook zoeken wij mensen die van deze bevindingen verslag willen doen in de vergaderingen van onze werkgroep in Middelburg, meestal drie per jaar en één excursie. Ter toelichting: onder industrieel erfgoed vallen niet alleen fabrieken, maar ook nuts- en communicatiebedrijven (gas, wa ter elektriciteit, telefonie, postkantoren), poldergemalen, verkeer en vervoer (stati ons van trein en tram, kanalen, havens, vuurtorens), distributie (veilingen), land bouw gerelateerde objecten zoals weeg bruggen, meekrap- en vlasnijverheid. Te vens streven wij naar het behoud van oude muurreclames op winkels en bedrijven. Zie voor nadere uitleg onze website www.in- dustrieelerfgoedzeeland.nl en onze pagina op facebook. Contactadres a.f.franken@ gmail.com 48

De Spuije | 2014 | | pagina 50