veau vrij veel macht en invloed en maakten ze deel uit van het Zeeuwse patriciaat. Hun familiegeschiedenis ademt Europese geschiedenis, via de Europese godsdienst oorlogen, het ontstaan van de Republiek der Verenigde Nederlanden en de val van Napoleon in Waterloo, tot de bloei van het Duitse keizerrijk en dat alles via een in nige band met Zeeland. Oud Frans adelsgeslacht De wortels van het geslacht de Perponcher liggen in de Périgord in het zuidwesten van Frankrijk en gaan terug tot de dertiende eeuw. Tijdens de Reformatie gingen de Per- ponchers over tot het calvinisme en ver lieten ze hun vaderland. Zoals vele andere Fransen sloten ze zich aan bij het Staatse leger, dat midden zestiende eeuw in allerijl door de Staten-Generaal in de Nederlanden was opgericht om de strijd aan te gaan met de Spanjaarden. Isaac de Perponcher, heer van Maisonneu- ve, (1572-1656) was van 1604 tot 1645 ko lonel van een van de vele Franse regimen ten in het Staatse leger. Van hem is niet bekend dat hij zich in Zeeland vestigde. In 1607 komen we hem tegen in Grave, waar hij trouwt met Anna gravin von Sedlnitsky, vrouwe van Choltitz (ca. 1585-1635), af stammelinge van een oud Moravisch-Sile- zisch adellijk geslacht.2' Door het ongehuwd overlijden van haar broer, de enige mannelijke erfgenaam van de Sedlnitsky's, gingen de naam en de bezittingen van het geslacht Sedlnitsky over op de Perponchers. De familiewapens werden samengevoegd tot het huidige fa miliewapen. Isaac en Anna werden zo de stamouders van het nieuwe geslacht De Perponcher Sedlnitsky. Naar Zeeland In het midden van de zeventiende eeuw laten hun kinderen de eerste sporen na in Zeeland. De jongste zoon, Willem de Per poncher (1615-1676), die zich nog Maisonneuve noemt, was luitenant-kolonel in het Staatse leger en werd in 1656 com mandeur van Aardenburg. Aardig detail is dat hij blijkbaar zo van het stadje was Afb. 2. Ferdinand de Perponcher Sedlnitsky (1610-1684). Zijn huwelijk met Anna Maria van Watervliet vormde de basis voor de familiebezittingen in Zeeland. Collectie RKD IB, Den Haag.) gecharmeerd dat hij een van zijn dochters Agnieta Aardenburgina noemde.3' Later, in 1667, werd hij commandeur van Sas van Gent.4' Ook van Isaac's dochter Johanna de Perponcher (1611-1677) is bekend dat ze in Zeeland woonde. Zij trouwde op 17 juni 1629 in Vlissingen met Isaac de Vigny en voor de tweede maal in Hulst op 30 juli 1664 met Benjamin de Poulastron, heer van l'Auteuil, die kapitein in Statendienst was. De familie De Perponcher Sedlnitsky groei de uit tot een van de machtigste en meest invloedrijke families van Zuid-Beveland. De basis hiervoor werd gelegd door Isaac's tweede zoon Ferdinand de Perponcher (1610-1684), die zich Ferdinand de Per poncher, graaf van Sedlnitsky, heer van Choltitz en Füllstein liet noemen.5' Na een militaire loopbaan vestigde hij zich in Goes, waar hij schepen was van 1657 tot 1659. Hij trouwde met Anna Maria van Watervliet (ca. 1628-1670), dochter van Cornelis van Watervliet (1591-1636), heer van 's-Heer Hendrikskinderen, schepen en burgemees ter van Goes en Anna van Liere (7-1642). 3

De Spuije | 2014 | | pagina 5