Omdat de Perponchers via de Van Wa- tervliets in het bezit kwamen van hun omvangrijke grondbezit op Zuid-Beveland, is het interessant om via een historische terugblik een beeld te schetsen van de fa milie Van Watervliet, voorheen Brouwer geheten. Familie Van Watervliet, voorheen Brouwer In 1566 is Gillis Cornelissen Brouwer (c. 1529-1591) schout van Heinkenszand.6) Eén van zijn activiteiten was het droog leggen van polders, die hij vervolgens aankocht. Blijkbaar deed hij goede zaken, want hij verkreeg aanzienlijke bezittingen in Wolphaartsdijk en Zuid-Beveland en hij ontwikkelde zich tot een welgesteld man.7) Van de Zeeuwse families Van Schengen en Van Cruyningen kocht hij gedeelten van de heerlijkheden 's-Heer Arendskerke, Kats, Heinkenszand, Wemeldinge en Wolphaartsdijk.8) Het was Gilles Cornelissen Brouwer die in Heinkenszand de ridderhofstede Watervliet liet bouwen, die nadien onder de Perponchers zou uitgroeien tot een van de meest indrukwekkende buitenplaatsen in Zeeland. Zijn zoon Cornelis Gillissen Brouwer (±1552-1612) zette de grondaankopen voort, waardoor de familie Brouwer zich ontwikkelde tot grootgrondbezitters. Zo verkregen ze onder andere de heerlijkhe den 's-Heer Abtskerke en Sinoutskerke van de markies van Veere (Willem van Oranje), 's-Gravenpolder, 's Heer Hendrikskinderen en Ovezande en ze vergrootten hun belan gen in Heinkenszand, Wolphaartsdijk in clusief Hongersdijk en Kats op Noord-Beve land.9' In 1608 kocht Cornelis Gillissen een derde deel van de heerlijkheid Ellewouts- dijk, Coudorpe, Everinge en Driewegen van jhr. Frederik de Lutiano.10,11' Cornelis liet zich vanaf 1609 Van Watervliet noemen, naar de ridderhofstede die zijn vader had laten bouwen en de naam Brouwer raakte in onbruik.12'Door het ongehuwd overlijden van de volgende mannelijke generaties Van Watervliet stierf deze naam uiteindelijk uit.13' Rijkdom en macht De bezittingen kwamen via vererving uit eindelijk bij Anna Maria van Watervliet, dochter van Cornelis van Watervliet 1592- 1636), de tweede zoon van Cornelis Gillis sen van Watervliet. Met het huwelijk van Anna Maria van Watervliet met Ferdinand de Perponcher Sedlnitsky legden de Perponchers de basis voor hun uitgebreide bezittingen, bestaan de uit landbouwgrond, weilanden, dijken, heerlijkheden rond Wolphaartsdijk, Kats op Noord-Beveland, op Walcheren rond Middelburg en St. Joosland, in Zeeuws- Vlaanderen,14' een buitenplaats in Hein kenszand en het in die tijd al vervallen slot van Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland. Tussen de zeventiende en de negentiende eeuw namen hun bezittingen en dus ook hun rijkdom en macht toe. Ze sloten finan cieel gunstige huwelijken met families van aanzien, maar hun bezittingen zijn eeu wenlang vooral intact gebleven als gevolg van veel sterfgevallen en een opvallende afkeer van de gehuwde staat bij veel man nelijke Perponchers. Bij iedere generatie- Afb.3. Isaac de Perponcher Maisonneuve (1662-1708) volgde de militaire familietra ditie en was trouw aan Oranje. (Collectie RKD/IB, Den Haag.) 4

De Spuije | 2014 | | pagina 6