wisseling kwamen de bezittingen telkens terecht bij één familietak, waardoor het bezit lange tijd vrijwel bijeen is gebleven. Kenmerkend voor vrijwel alle Perponchers is hun voorliefde voor het militaire vak en hun actieve trouw aan Oranje. Het civiele regentenbestaan in Goes beviel ook Ferdi nand de Perponcher Sedlnitsky misschien niet helemaal. Bekend is dat hij in 1656 als kolonel van een Zeeuws regiment deelnam aan een expeditie om het Deense eiland Funen te bevrijden van de Zweden (belang rijk omdat Nederland afhankelijk was van de handel met de landen rond de Oostzee). Tijdens de Frans-Nederlandse Oorlog veroverde hij in 1665 Wouw op de Fran sen, in het door plunderingen geteisterde West-Brabant. In het 'rampjaar' 1672 nam hij met stadhouder Willem III deel aan de mislukte verovering van Woerden op de Fransen en later dat jaar streed hij tegen de Fransen in Gouda. In 1674 werd hij benoemd tot president van de Hoge Krijgs raad en op 11 augustus van dat jaar nam hij, overigens samen met zijn zoon Corne- lis, deel aan de slag bij Seneffe in Hene gouwen, waarbij een Nederlands-Spaans- Oostenrijks-Duits leger onder stadhouder Willem III streed tegen een Frans leger onder maarschalk Condé.15) In 1676 volgde Ferdinand zijn overleden broer Willem op als commandeur van Sas van Gent, waar hij in 1684 overleed. Ferdi nand werd begraven in Goes bij zijn in 1670 in Goes overleden echtgenote Anna Maria.16' Afb. 4. Heinkenszand, 'eenen alleraangenaamsten oord' volgens Willem Emmery de Perpon cher. Schets door kunstenaar J. Gardiner Visscher die omstreeks 1790 een reis door Zeeland maakte.Bron: Zeeuws Archief, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Zelandia Illustrata deel II nr. 1496b.) 5

De Spuije | 2014 | | pagina 7