WffëÊÈÊÊM:VüS&s:, Willem Emmery de Perponcher Willem Emmery baron de Perponcher Sedlnitsky (Den Haag, 14 of 16 april 1741 - Utrecht, 25 juni 1819), heer van Wolp- haartsdijk en 's -Heer Hendrikskinderen, was de tweede zoon van Jacob Arent de Perponcher Sedlnitsky en Jacoba Maria, baronesse van Wassenaar van Duvenvoor- de. Helaas bestaan er van hem geen goede afbeeldingen. Willem Emmery was een volslagen ander mens dan zijn ijzervretende voorvaderen en zijn neven (de zoons van zijn broer) Hendrik George en Willem Carel, die al lebei als militair internationaal furore zouden maken. Het oranjegezinde van de Perponchers typeerde Willem Emmery echter wel. Hij groeide op aan het deftige Voorhout in Den Haag en na een rechten studie in Utrecht ontwikkelde hij zich tot prominent bestuurder, publicist en dich ter.29' Hij trouwde op 27 december 1773 met de elf jaar jongere Agnes Clara Voet van Winssen;30' afkomstig uit een familie die al generaties lang belangrijke posities bekleedde in de Utrechtse politiek. Zijn politieke en bestuurlijke functies zag hij zelf als aan zijn stand verplicht; zijn echte passies waren schrijven en literair- wetenschappelijke discussies. Op jonge leeftijd had hij al een grote belangstelling voor het lezen en schrijven over poëzie, filosofie en theologie. De Perponcher was een van de eersten in Nederland die publi ceerde over esthetiek; de filosofie van het ervaren van kunst en schoonheid. Al om- IK"—1".' *1'! fill!! \\\X\ Afh. 5. 'T Huys Te Watervliet' in de tweede helft van de zeventiende eeuw, met midden boven aan titel en wapen van De Perponcher Sedlnitsky. Ongedateerde kopergravure. (Uit: Smal- legange, M., Nieuwe Cronyk van Zeeland, Middelburg 1696.) jittVïs Vlkt (ii.i,. IHIIIU.ÏS» UÓ-UA+M.'-M 7

De Spuije | 2014 | | pagina 9