II ''sr.» Afb. 3. Wissenkerke, Voorstraat, huidige nrs. 13 en 15 (met vijf ramen op de eerste verdieping van beide huizen). Links, schuin achter de hoefstal, ook travalje genoemd (stel lage van de hoefsmid voor het beslaan van paarden), het huis van Abraham C. Vader (1806-1872), nr. 13, waarschijnlijk ca. 1834 ge bouwd, dat er anno 2014 nog steeds staat. Rechts op de hoek het huis, nr. 15, van Maria A. Vader (1804- 1887) en haar echtgenoot Hendrik J. Keijl 1793- 1870), waarschijnlijk ca. 1828 gebouwd, in 1975 afgebroken. de voordeur gebeld werd, schoof de dokter zijn slaapkamerraam omhoog om te zien wie er belde en waarom. Als de dokter in actie moest komen, trok hij aan het bel koord in zijn slaapkamer, dat via een gat in het plafond uitkwam in de daarboven gele gen kamer van de dienstbode, waar een bel hing, zodat zij vast de koetsier in de Kerk straat, om de hoek, kon waarschuwen.6' Die maakte dan de koets klaar in het koetshuis (met mendeur) in de Middenstraat achter het doktershuis, waar de koets en twee paarden gestald konden worden. In de tijd van dokter Bruynzeel stonden er nog namen boven de ruif: Fanny en Marie, de paarden van zijn voorganger, dokter Fret. De dokter reed doorgaans niet zelf, maar liet zich rijden door zijn koetsier. Ook ver plaatste de dokter zich wel per paard, als ruiter. De dokter zal ergens begin twin tigste eeuw van paard naar auto over zijn gegaan (of de fiets, in het dorp zelf). 3. Voorstraat, huidige nr. 15 (afb. 3): daar stond het huis van Maria A. Vader (1804- 1887), een oudere zuster van Bram, ge huwd met Hendrik J. Keijl (1793-1870), ge boren in Amsterdam, die zich na zijn studie medicijnen in Leiden, in 1817 voltooid, als huisarts in Wissenkerke vestigde. Hij was een kleine, dikkige man en had als arts (beperkte) homeopathische sympathieën.7' Maria Vader schijnt een goede pianiste te zijn geweest. Hun huis, zij trouwden in 1828, is waarschijnlijk eerder gebouwd dan het huis van Bram Vader. Toen het kinderloze echtpaar Keijl - Vader financi eel meer armslag kreeg na het overlijden van de ouders van Maria Vader, voerden ze een zichtbaar grotere staat. Ze had den veel klokken, die één maal per week opgewonden werden door dhr. P. Verhorst, in Wissenkerke gevestigd als reparateur van klokken en horloges en briefgaarder (postbezorger).81 Hij was ook opwinder van het uurwerk op de kerktoren, dat in 1867 werd geplaatst. In het dorp was er toen naast de lantaarnaansteker dus ook een uurwerkopwinder (en onder andere een smid en een wagenmaker, in de Voorstraat tegenover elkaar gevestigd). De huisartsen/ zwagers/buren Hendrik Keijl en Bram Va der konden niet goed met elkaar opschie ten. Dhr. Kramer: Dan is het beter, dat je het schoorsteentje van je familie niet ziet roken. Keijl beoefende zijn vak vol vuur, tot vlak voor zijn dood. Toen collega-huisarts Jonker, die in 1857 een astronomische 10 I

De Spuije | 2015 | | pagina 12