de menselijke en sociale aspecten. In 1862 zou Koning Willem III bij zijn bezoek aan Noord-Beveland bij burgemeester Vader in diens huis in de Voorstraat in Wissenkerke de lunch gebruiken. Maar toen Willem III met zijn koets daar arriveerde, was hij naar het schijnt al zo beneveld geraakt door spiritualiën, dat hij de koets niet uit kon of wilde komen. De familie Vader heeft toen maar zelf die rijke lunch opge geten. In 1863 kocht Jacob de heerlijkheid 's-Gravenpolder, mede als geschenk voor zijn vrouw, Catharina (Toos) Maria Swemer (1815-1887).111 Die had daar bindingen (haar moeder kwam daar vandaan, haar grootvader van moederszijde was er ge meentesecretaris). De aankoop vond plaats ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft.121 Zij hadden een zoon en een dochter, die in 1859, bijna achttien jaar oud, tot hun groot verdriet aan tuberculose overleed en tus sen haar ouders in Wissenkerke begraven ligt. Na Jacob's aftreden in 1873 woonden hij en zijn vrouw in Den Haag.131 Ca. 1917, na het overlijden van Jacob's zoon, werden huis en kantoor (waar ook het cachot in zat) verkocht. Men maakte van het 'heren huis' plus kantoor daarna vier 'burgerhui zen'. Van het huis werd de kap afgehaald en het werd in tweeën gesplitst. Ter plaatse van het kantoor werd een klein dubbel- huis gebouwd. Aannemer Machiel van Hee klaarde die klus en verwijderde in het 'he renhuis' onder andere al het marmer. De overdekte manege van de familie Va der, achter de tuin van het huis van Jacob Vader gelegen aan de toenmalige Westach terweg (afb. 4a), werd in 1817 gebouwd in opdracht van Willem L. Vader. Zijn toen Afb. 4 Wissenkerke, Voorstraat, t.p.v. huidige nrs. 12 14: links het huis (met zes ramen op de eerste verdieping), gebouwd ca. 1837, van Jacob H.L. Vader, burgemeester. Ter linkerzijde, op de hoek van het Kerkplein, zijn kantoor (met vier ramen op de eerste verdieping) t.p.v. huidige nrs 16 18, met het cachot aan de zijkant. Huis en kantoor werden ca. 1917 (groten deels) afgebroken. Aan het begin van de Voorstraat, op de Dorpsdijk, t.p.v. het kruisje, het in 1873 gebouwde huis van dhr. D.J. Helderman, huisarts en later ook burgemeester. 12 Voorstraat Wisse kerke

De Spuije | 2015 | | pagina 14