twaalfjarige oudste zoon, Pieter Johannes van Voorst Vader (1805-1869), de stamva der van de familietak Van Voorst Vader, was betrokken bij het inmetselen van een baksteen, fraai gemarkeerd met de vol gende tekst: 'P.I.v.V.V. 7/12 1817'(de datum wordt ook door de auteurs van dit artikel geïnterpreteerd als 12 juli, niet als 7 de cember).141 W.L. Vader liet de manege behe ren door een arbeider, die ongeschikt was geworden voor werk in zijn meekrapstoof. De koetspaarden van de familie Vader wer den er afgericht en afgereden. Jacob Vader had volgens de belastingregistratie in 1867 elf paarden: drie voor de koets (waarvoor hij belastingplichtig was) en acht voor de landbouw (geen belastingplicht). Paarden voor onder den man worden niet vermeld, maar mogelijk werd er in de manege ook paard gereden, vooral in de winter, want in de zomer kon dat op SorgwijckZo mocht de vrouw van Willem J. Vader van 's-Gra- venpolder, Paulina C. Vader van 's-Graven polder - Kolff (1844-1932), graag op Sorg wijck paardrijden als zij vanuit Den Haag haar buiten op Noord-Beveland bezocht. Toen op het eind van de negentiende eeuw de meekrapstoof De Roos in Geersdijk, in 1836 mede op initiatief van Willem L. Vader gebouwd, geen bestaansreden meer had wegens het instorten van de handel in meekrap (de wortel levert een rode kleur stof, alizarine, wat in de jaren 1870 in syn thetisch bereide vorm beschikbaar kwam), raakte het daar werkende personeel werk loos, onder andere Celis Heijboer, die van Tholen kwam. Willem J. Vader van 's-Gra- venpolder bood Celis in 1896 de manege te huur aan. Celis Heijboer en zijn zonen Bram en Ko, die in Wissenkerke woonden, gebruikten het gebouw als schuur voor hun transportbedrijf en boerenbedrijf (ze pachtten land buiten het dorp).15 Ca. 1917, na het overlijden van Willem J. Vader van 's-Gravenpolder, is het gebouw van de voor malige manege verkocht aan Heijboer. In 1977 is het gebouw afgebroken.151 5. Voorstraat, huidige nr. 26 (afb. 5): ca. 1869 gebouwd in opdracht van Jacob's zoon Willem J. Vader van 's-Gravenpolder (1839- 1916), een statig dubbel herenhuis. Willem Afb. 4a. De overdekte manege van de fa milie Vader, gebouwd in 1817, afgebroken in 1977, gelegen achter het huis van Jacob Vader. J. Vader was 1873-1894 de derde burge meester van Wissenkerke uit de familie Vader, hij volgde als zodanig zijn vader op. Na zijn burgemeesterschap woonde hij in Den Haag, net als eerder zijn vader, hoewel hij, best opmerkelijk, 1895-1901 in Wissen kerke gemeenteraadslid was en 1890-1907 lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Dhr. Kramer: De eerste twee burgemeesters van Wissenkerke uit de familie Vader heb ben het goed gedaan. Maar deze man, de derde Vader-burgemeester, die heeft het verknald.161 Hij was sociaal minder vaardig dan zijn vader en stond op zijn strepen, zijn conflicten werden besproken tot in de Goessche Courant. Hij schijnt nogal eens afwezig te zijn geweest, op reis met zijn vrouw, met wie hij in 1869 trouwde (het huwelijk bleef kinderloos). Waarnemend burgemeester was dan dhr. J. van Schou wen (1823-1890), getrouwd met Sara van Hee (1834-1915) en overgrootvader van dhr. A.M. Kramer. Als pachtheer met een landbouwkundige opleiding bemoeide Wil lem J. Vader zich met het landbouwbeleid van zijn pachters, niet altijd tot vreugde van die pachters: hij was behoorlijk con servatief, zodat kunstmest soms 's nachts werd uitgereden om aan het kritisch oog van de pachtheer te ontsnappen. Volgden pachters zijn adviezen niet op, dan kon 13

De Spuije | 2015 | | pagina 15