Van Westhavendijk naar Smithweg Marieke Luchtmeijer, depotbeheerder Stichting Musea de Bevelanden Het Historisch Museum de Bevelanden heeft een nieuw depot. Inmiddels zijn we in de laatste fase beland van de verhuizing van de collectie van het oude depot aan de Westhavendijk naar het nieuwe depot aan de Smithweg. Veel mensen vragen zich af waarom het zo lang duurt voordat de col lectie in het nieuwe depot staat. Buiten dat een brand bij de buren letterlijk roet in het eten heeft gegooid is het gewoon ontzettend veel werk. In dit artikel zal ik een beeld proberen te schetsen van alle handelingen die erbij komen kijken om een object in het nieuwe depot te krijgen. Grofweg moeten de volgende stappen wor den doorlopen: Registratie, Schoonmaken, Inpakken, Uitpakken, Standplaatsregis tratie. Registratie Ieder object in de collectie van het museum krijgt een uniek nummer. Aan dit nummer worden in het registratiesysteem Adlib de gegevens over het object en heel belangrijk de standplaats van het object gekoppeld. Met zo'n 25.000 voorwerpen in de collectie is dit van groot belang. Heeft een voorwerp geen nummer en standplaats dan is het niet meer terug te vinden. Een grote kast lukt nog wel, maar een tupmuts zonder nummer en standplaats is als zoeken naar een speld in een hooiberg. In de afgelopen jaren is door Kim Sluijter, mijn voorgangster, al een enorme slag geslagen op het gebied van de registratie. Bij mijn komst waren van het grootste ge deelte van de collectie de basisgegevens al ingevoerd; de voorwerpen hadden een num mer, een beschrijving en een standplaats. Hoewel de meeste voorwerpen dus een nummer hadden is het wel van belang gebleken te controleren of dit het juiste nummer is. Sommige nummers bleken bij controle in Adlib ineens aan een heel ander voorwerp gekoppeld te zijn. Of er waren twee voorwerpen met hetzelfde nummer. Dit zijn allemaal zaken die voor verhuizing gecorrigeerd moeten worden. Een ander belangrijk punt bij de regis tratie is de nummering van voorwerpen die uit verschillende onderdelen bestaan, deze onderdelen moeten allemaal hetzelfde nummer krijgen met daarbij de toevoeging -1, -2, etc. Hierdoor blijft het verband tus sen de verschillende onderdelen altijd dui delijk ook al worden de onderdelen fysiek uit elkaar gehaald. Een mooi voorbeeld waarbij dit in het ver leden fout is gegaan is de glazen bowlset in de collectie, deze set bestaat uit vier onderdelen; een bowlpot, een deksel, een schaal en een lepel. Het originele num mer was 7771, dit nummer was alleen aan de bowlpot bevestigd. Tijdens voorgaande verhuizingen is de set uit elkaar geraakt en omdat slechts één onderdeel genum merd was en het verband weg, wist men niet meer wat het nummer was en zijn de verschillende onderdelen hernummerd. Door oplettendheid van vrijwilligers is bij het ordenen van de collectie in het huidige depot aan de Westhavendijk de set weer herenigd, maar deze had inmiddels wel vier verschillende nummers. Met de ver huizing naar de Smithweg is ook dit laatste hersteld en heeft de set nu weer helemaal hetzelfde nummer met de toevoegingen -1 t/m -4, en staat hij bij elkaar opgesteld in het depot. Afb. 1. De bovenkant van een ton met een dikke laag stof. 21

De Spuije | 2015 | | pagina 23