Afb. 3. Textiel. Voor: De vaandels hangen in het depot aan de Westhavendijk dicht op elkaar achter een gordijn. Dit gordijn biedt weinig bescherming tegen licht en geen bescherming tegen stof en insecten. Schoonmaken Het depot aan de Westhavendijk is om het maar gewoon te zeggen vies! Het is stoffig, delen van het depot hebben last van schim mel, en het zit vol insecten en spinnenweb ben. Het nieuwe depot is schoon en dat wil len we zo houden. Het is dus noodzakelijk dat alle voorwerpen goed schoongemaakt worden voordat ze naar de Smithweg gaan en ook dat ze eventueel een nieuwe schone verpakking krijgen. Het verschilt per object en materiaal hoe het voorwerp schoongemaakt moet worden. Bij veel voorwerpen is het afdoende eens goed de stofdoek erover te halen. Bij veel houten voorwerpen word aantasting door houtworm geconstateerd. Voordat deze voorwerpen naar het nieuwe depot verhui zen worden ze met een verdelgingsmiddel behandeld. Ook de voorwerpen waarop schimmelsporen zitten worden met een speciaal schimmeldodend schoonmaakmid del behandeld. Vooral het schoonmaken van de textielcol- lectie heeft enorm veel tijd in beslag ge nomen. Textiel (vooral wanneer dit niet al te schoon is) vormt een goede voedselbron voor verschillende insecten, ook wordt het textiel gebruikt om bijvoorbeeld eitjes in te leggen. Het textiel wordt dan niet door de insecten zelf aangetast maar de insecten die uit de eitjes komen kunnen wel weer andere voorwerpen in het depot aantasten. Om te zorgen dat alle insecten en eitjes ge dood worden is het textiel daarom allemaal ingevroren. Het textiel is in vacuumzakken gedaan en gaat vervolgens minimaal een week in de vriezer. Nadat het uit de vrie zer is gehaald moet het eerst minimaal 24 22

De Spuije | 2015 | | pagina 24