het in Zuid-Holland bekende geslacht Van Schilperoort, waar voorouders belangrijke posities bekleedden in de pas ontstane Re publiek. Eén van hen, Adriaen Robbrechtszn. van Schilperoort werd Commissaris ordinaris van de Monsteringe en Commissaris van 's lands Magazijnen en Opzigter van 's lands fortificaties der Stadsforten van Bergen op Zoom door benoeming door de Raad van State. Zijn oudste zoon Robbrecht van Schilperoort kreeg die functies ook, zoals vaak gebeurde in die tijd. Hij was boven dien ook burgemeester van Bergen op Zoom van 1655-1664. Robbrecht trouwde in 1640 met Jonkvrouw Johanna Ruych- rock van de Werve te Delft, waar zij toen ook woonde aan de Oude Delft. Reeds in 1648 konden zij beschikken over het slot 's-Heer Hendriksburg zoals eerder vermeld. Hierdoor ontstond na hun trouwen de band van de Van Schilperoorts met Zuid- Beveland. Hun kinderen werden geboren en gedoopt te Bergen op Zoom of in 's-Heer Hendrikskinderen in de periode 1641-1656. In Bergen op Zoom hadden zij de beschik king over een groot pand op de Vismarkt, 't Wapen ter Tholen genaamd, waarvan ze eigenaar werden in 1653.14) Johanna en haar in 1664 in Bergen op Zoom overleden man Robbrecht van Schil peroort, hadden een gezamenlijk testament gemaakt op 30 januari 1657. Zij had hier aan in 1665 nog een bepaling toegevoegd over de voogdij van hun kinderen, mochten die nog minderjarig zijn bij haar overlij den.15> In 1689 maakte zij haar definitieve testament.16' De fidei commis nalatenschappen van Johanna Croeser en Elisabeth van Schuylen Naast de erfenis van haar ouders, Tobias Ruychrock van de Werve en Anna van der Houve was hun dochter Johanna ook in het bezit gekomen van (delen) van nala tenschappen van haar grootmoeder van moeders zijde, Jonkvrouw Johanna Croe ser (Mechelen 1550 - Den Haag 1623) en van haar nicht Jonkvrouw Elisabeth van Schuylen Biezelinge 1602 - Goes 1679).17' Beiden hadden namelijk hun nalaten schappen gesteld onder de clausule fidei commis, een toen veel gebruikte clausule dat verkoop of belening van na te laten bezittingen verbood in een aantal volgende generaties. Deze clausule was bedoeld om die bezittingen gedurende een langere tijd in tact te laten en in de familie te houden. Over de families Croeser en Van Schuylen meer in bijlagen 3 en 4). Elisabeth bezat een ambachtsportie van 313 gemet en 250 roeden in het ambacht Kapelle, Biezelinge en Eversdijk, ongeveer 10% van het totaal in dat ambacht.18' Dit was een zogenaamd versterfelijk leen. (Zie bijlage 2.) Ook bezat zij een deel van het slot 's-Heer Hendriksburg annex land. Dat was een onversterfelijk leen. Beide lenen Afb. 3. Octrooi van Johanna Ruychrok van der Werve. Dit gaf haar grote vrijheid bij het maken van haar testament uit 1689. (Nationaal Archief Re soluties Staten van Zeeland, dd.13-12-1656.) Afb. 4. Octrooi van Robbert van Schilperoort uit 1687. (Natio naal Archief, Resoluties Staten van Zeeland dd. 24-3-1687.) 28 Her H. van Bre- deroie^ J, "Tobias vmder Werve ^A. van Tnyl tan Se- roosktrke Mr. J. van Gffpsitr keM.van Bosbttyfeo Odroyen. Aeti de Heer Bennek van Brederoode, Johanna Tobias Huys-yrouw van Robbert Schilperoort, Adriaen ThuyJ van Serooskerck, Heer van Welland, Mr. Johan van Gryps'kcrc- ke, Maghdalena van Boshuyfen Is aen defelve reipeótive toegeftaen Ocftroy om te mogen difponeren over hare Lee- nen, en andere Heerlycke Goederen mits betalende aen 't Lant twee, ende aen den Rentmeefter van 't Diftrift een Ro- fenobcl. Aen Robbert van Schilperoort, woonendc tot Goes, wordt (ffAjj, toegeftaen, Oüroy 0111 van fijne Leengoederen te moghen difpo- netenmits aen de Graeffèlijckhcydt betalende twee en aenden Rentmeefter Beweftenfchelt een Rofenobel.

De Spuije | 2015 | | pagina 30