33 Afb. 7. De tekst op de verband- brief over die grote lening uit 1691, waarin staat in 1721 dat die nu afgelost is door Hermes de Waijer op Johan van de Man- dere. (Gemeentearchief Kapelle, Schepenakten Kapelle, dd. 6-10- 1721.) Gehoort het rapport vande Heeren van Goes, ter voltloenïnge van haerEd. Mog. Refolutie van den ro. Februarii 1683, geex- amineert hebbende de Rcquefte van Johanna van de Werve Is goetgevonden en verftaenhet Fideicommis daer mede den boe del van Elifabeth van Schuylen is befwaerdr af te doen, en d'c fuppliante vervolghens de handt te. openenen te admitteren ter verkoopinge of belaftinge van foo veel Landerienals ter betalinge vande fomme van twintigh duyfent guldensdaer op de fchulden worden begrootfullen van nooden zijn. heer Hercules van der Houve, waarbij zij Vrouwe werd van Campen, Geersdijk en Wissenkerke op Noord-Beveland.42) Zij kregen twee kinderen, Matthijs en Anna, die al jong halfwees waren. Johanna trouwde toen voor de tweede maal met Jonkheer Niclaes de Groote in Leiden op 3 augustus 1585, waar zij woonden in het Oost-Marendorp landzijde.43' Later woon den zij in Bergen op Zoom. Na hun terug keer naar Den Haag in 1608 overleed Ni claes plotseling. Over zijn nalatenschap is veel te doen geweest waarbij aanvankelijk Tobias Ruychrock van de Werve als veref fenaar optrad, omdat Anna aangewezen was als universele erfgename. Tobias ver wierp echter Niclaes nalatenschap waarna die ging naar de broer van Niclaes, Evert van Dieman, ab intestato (d.w.z. erfgenaam zonder testament). Ook daarover ontston den diverse conflicten.44' Op Johanna's nalatenschap berustte de clausule van fidei commis, zodat haar goe deren overgingen op haar twee kinderen en via haar dochter Anna van der Houve op haar enige dan nog levende kleinkind Jo hanna Ruychrock van de Werve. Haar man en schoonzoon van Anna, Robbrecht van Schilperoort fungeerde bij deze afwikkeling als testamentair executeur. Omdat Anna's andere kinderen overleden waren toen zij overleed had haar oudste kind Johanna recht op de helft van de nalatenschap van Johanna Croeser.45' Bijlage 4 Familie Van Schuylen uit Goes en Bie- zelinge Tobias Ruychrock van de Werve had een zus Catharina, die in 1598 te Goes trouwde met Pieter Corneliszn van Schuylen. Pieter was ambachtsheer van Kapelle, Biezelinge en Eversdijk, hij werd poorter van Goes in 1595 en schout van Kapelle in 1588 en was schepen van Goes van 1599 tot 1603.46) Hij en Catharina hadden een zoon Cornelis en twee dochters, Elisabeth en Josina ge boren in Biezelinge. Elisabeth die trouwde met Arent Bom, heer van 's-Gravenpolder, overleed kinderloos en werd begraven in Goes in november 1679.47' Daarbij werden 4 schellingen betaald aan de kerkmeesters van de Nederduits Hervormde kerk.48) Zij had in de loop van de jaren een groot aantal huizen gekocht in Goes en Kapelle waarvan sommige als onderpand. Tot dat bezit behoorde ook een kapitaal pand aan de Grote Kade te Goes genaamd de Baerse, dat zij geërfd had van haar vader en dat daarvoor toebehoord had aan zijn schoonfa milie uit zijn eerste huwelijk.49' Jonkvrouwe Elisabeth van Schuylen was ambachtsvrouwe van Kapelle-Biezelinge geworden door een verheffing van 313 gemet en 250 roeden in dat ambacht. Ook bezat zij 45% van het slot 's-Heer Hen driksburg. Beide lenen waren sinds 1625 in bezit van haar broer Cornelis en na zijn overlijden naar zijn zus verheven.50' Elisa beth maakte een aantal achtereenvolgende testamenten in 1675 in Bergen op Zoom; het hoofdtestament gemaakt op 16 januari 1675 bleef geheim.51' Noten: 1. Centraal Bureau voor Genealogie (CBG), Van Schil peroort, door mr. Y.H.M. Nijgh, Jaarboek 1970, pag. 89 e.v. en Nationaal Archief (NA), Van Vredenburch familiearchief, toegang 3.20.61.02 inv. 103, Genealogie van Schilperoort. 2. Koninklijke Bibliotheek (KB), Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland no.12, 1986. door L.M. Hollestelle en Zeeuws Archief (ZA), Rekenkamer A,

De Spuije | 2015 | | pagina 35