m m Afb. 4. "De Drie Klauwen" omstreeks 1890. Op de foto staan Willem Remijn (1843-1893) en Jozina Acda (1846-1929) met hun gezin en inspan. (Uit: Gerard Smallegange, Op 't Hof.) al aanwezig. De naam komt voor het eerst voor op de met de hand getekende mi- nuutkaart voor de oudste Topografische Kaart van Zeeland uit 1857. Daar staat 'De Grasvazen'. De landmeter A.W.H. Nol- thenius de Man had de opdracht om ook de plaatselijke benamingen te noteren, en vroeg aan de bewoners: Hoe heet het hier Wel, de Gosvazze. Wat zegt U? de Gosvazze! Dat met 'gos' gras werd bedoeld, begreep de landmeter wel, maar met het Zeeuwse woord 'vazze' voor zode wist hij geen raad, dus hij noteerde 'De Grasvazen'. Later is de officiële naam Graszode geworden, maar de dialectnaam, die nog door iedereen wordt gebruikt, is de oudste. De Gosvazze is nog altijd een hechte gemeenschap, waar de be woners voor elkaar opkomen. Pas op hoor, het is er één van de Gosvazze! Het ligt voor de hand om voor dit kunst werk deze mooie oude dialectnaam te gebruiken. Verwarring met de officiële straatnaam Graszode is dan uitgesloten. Voorgesteld werd dus de naam Gosvazze. 3. Calishoeck Op het kruispunt van de Sloeweg met de Molendijk komt een nieuwe afslag naar 's-Heerenhoek. Dit wordt de voornaamste toegang tot het dorp. 's-Heerenhoek werd omstreeks 1617 gesticht in een hoekje van de pas ingedijkte polder Borssele, dat toe behoorde aan de heren van 's-Heer Arends- kerke, vandaar de naam. In de carnavals- tijd heet het 't Paerehat (Paardengat), maar de oudste naam van het dorp is Calishoeck. Onder die naam komt het in 1650 voor op de Roman-Visscherkaart. In 1672 werd de eerste (hervormde) kerk gebouwd; dit kerkje staat nu in het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem. Waar de naam Calishoeck vandaan komt is niet duidelijk. Paul Harthoorn heeft er een uitgebreide studie aan gewijd, zonder tot een definitieve conclusie te komen. Dat de eerste bewoners afkomstig zouden zijn van Calais is niet erg waarschijnlijk. Wel is het zo dat de naam ook elders in Zuid- 39

De Spuije | 2015 | | pagina 41