Nederland en Vlaanderen geregeld voor- moeten. De naam zal dus algemeen bekend komt. Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant worden en het ligt voor de hand om een 1 heette oorspronkelijk ook Kalishoek, en in aansprekende, bijzondere naam te kiezen. i het rivierengebied komen ook de familiena- Het knooppunt ligt in de Nieuwe West- men Kalis en Kalisvaart voor. Het middel- Kraaijertpolder, die in 1676 werd ingedijkt, nederlandse woord 'kalis' betekent eenvou- Een groot deel van deze polder is opgeslokt 1 dig, armoedig, en het is dus goed mogelijk door het industriegebied, zodat alle namen dat de naam Calishoeck herinnert aan de van percelen, wegen en boerderijen daar 1 strohutten op de dijk, waar de eerste dijk- zijn verdwenen. Alleen de boerderij Land- 1 werkers woonden. lust is als partycentrum blijven bestaan. 1 Hoe het zij, de naam Calishoeck heeft het Het ligt voor de hand om één van deze 1 nog lang uitgehouden, tot in de achttiende verdwenen namen te kiezen. De mooiste i eeuw toe, toen hij definitief vervangen naam die hiervoor in aanmerking komt is werd door het deftiger klinkende 's-Heeren- die van de boerderij De Drie Klauwen. Deze 1 hoek. Door het kiezen van deze naam voor lag ongeveer een kilometer ten zuidwesten 1 het nieuwe kruispunt wordt de herinnering van het nieuwe knooppunt aan de Drie- levend gehouden aan het eerste ontstaan klauwenweg. van het dorp. Voorgesteld werd dus de De Drie Klauwen was een fraaie monu- 1 naam Calishoeck. mentale boerderij uit de zeventiende eeuw, 1 die bewoond werd door de familie Remijn. 1 4. Drie Klauwen Hij ontleende zijn naam aan het feit, dat 1 Het vierde object wordt een belangrijk op de zijgevel, boven het kelderraam, drie c knooppunt, waar drie van de voornaamste grote witte klauwen waren geschilderd (zie doorgaande wegen van Zeeland elkaar ont- foto). Het spreekt vanzelf, dat deze wonder- I Afb. 5. "De Drie Klauwen" omstreeks 1900. De klauwen rond het kelderraam zijn hier duide lijk te zien. Collectie fam. Remijn.) 'i g 40

De Spuije | 2015 | | pagina 42