lijke afbeelding aanleiding gaf tot verschil lende legenden. Zo wordt verteld dat de afgelegen boerderij eens werd overvallen door rovers, die echter, na een bloedig ge vecht, moesten vluchten, met achterlating van drie afgehouwen handen, die aan de gevel werden opgehangen als afschrikwek kend voorbeeld. Een ander verhaal vertelt van een bewoner, die eens door een weer wolf werd nagezeten. Hij wist veilig het huis te bereiken, maar de wolf liet in zijn woede drie klauwafdrukken op de muur achter, die met geen mogelijkheid meer konden worden verwijderd. De klauwen hebben inderdaad tot aan de afbraak van de hoeve op de muur gestaan. Wat de werkelijke betekenis van de drie klauwen was, is onbekend. Mogelijk ging het hier om een teken om boze geesten en heksen af te weren. Niet voor niets bevon den ze zich rond de ramen van de kelder, waar de melk en de boter werden bewaard. De boterbereiding was altijd een delicate aangelegenheid, en als het bij het karnen 'niet wilde boteren', werd al gauw aan hek serij gedacht. In Zuid-Holland werden de kelderramen soms voorzien van kruisen als beschermingsteken. De oude boerderij werd in 1939 afgebroken en vervangen door een nieuw huis, dat ook de naam de Drie Klauwen kreeg. Dit huis verdween op zijn beurt in de jaren zeven tig bij de aanleg van het haventerrein. De naam leeft nog voort in de boerderij de Drie Klauwen aan het Zeeasterpad bij Lelystad, waar de familie Remijn thans gevestigd is. De Drieklauwenweg bestaat nog steeds gedeeltelijk, maar ligt op het terrein van de Total Raffinaderij en is ontoegankelijk voor het publiek. Voor het knooppunt werd de naam Drie Klauwen voorgesteld. Deze naam is ook zeer toepasselijk voor dit knooppunt, waar drie belangrijke wegen in elkaar grijpen. 41 Bronnen: Grote Historische Provincie Atlas 1: 25.000. Zeeland 1856- 1858. Groningen, Wolters-Noordhoff, 1992. C. Dekker: Zuid-Beveland. Assen, Van Gorcum, 1971. P.A. Harthoorn: 'Arme Calissen of Calaisiens? Een onopge loste vraag' in: De Spuije no. 51 en 52 (december 2000 en maart 2011). J.J.B. Kuipers: 'Najaars- en wintergebruiken in agrarisch Zeeland'. In: Nehalennia no. 130 (2000). J. de Ruiter: Heinkenszand, land van achttien polders. Goes, De Koperen Tuin, 1999. J. de Ruiter: 's-Heerenhoek, dorp tussen slicken en blieken. Goes, De Koperen Tuin, 2001. J. de Ruiter: Nieuwdorp, nieuw dorp in de Kraaijerts. Goes, De Koperen Tuin, 2006. J. de Ruiter: Lewedorp, dorp aan de Sloedam. Goes, De Koperen Tuin, 2008. G.W. Smallegange: Op 't Hof. Goes, De Koperen Tuin, 2001. W.R den Toom: Toponymie van de gemeente 's-Heer Arends- kerke. Goes, Heemkundige Kring de Bevelanden, 2004. M.H. Wilderom: Tussen afsluitdammen en deltadijken - III. Midden-Zeeland. Vlissingen, 1968. C.M. Bierens, 's-Heerenhoek en R Remijn, Ovezande, persoonlijke mededeling.

De Spuije | 2015 | | pagina 43