Ambulanceonderzoek In de vorige Spuije hadden wij een oproep geplaatst van de heer Hans Waldeck die onderzoek doet naar de geschiedenis van het ziekenvervoer op de Bevelanden. Hij laat weten: De lezers hebben hun weg naar mij gevonden! Het aantal reacties is niet groot, maar wel heel nuttig drie dagen op de Bevenlanden geweest om een tiental mensen te interviewen, waaronder een paar die op mijn oproep hadden gereageerd. Het heeft zijn vruchten dus al afgeworpen. Het onderzoek heeft onder andere een foto aan het licht gebracht van een drietal ambulances die door autobedrijf Louisse uit Goes werden geleverd voor het zie kenvervoer in Goes en omgeving, in 1964. Ambulancedienst de Bevelanden had in totaal zes ambulances gekocht: drie voor Goes (één bij Bergzicht, één bij St. Joanna en één voor algemene doeleinden), één voor Krabbendijke, één voor Kamperland en één voor voor de zak van Zuid-Beveland. De foto is genomen op het voormalige 'bussen- plein', de Koepoort. Zoekplaatje We ontvingen twee reacties van lezers die meer konden vertellen over de boerderijen op het zoekplaatje in Spuije 95. Kees Ste- vense wijst ons er op dat beide foto's ook voorkomen in het boek Yerseke van 1900 tot nu, samengesteld door H.F. Waveijn en M. Moerland, Hulst 1993. Op de onderste foto is de boerderij van Johannes Boone aan de Zanddijk in Yerseke te zien en op de boven ste foto is de boerderij Kaasgat afgebeeld, eveneens aan de Zanddijk. Over die laatste foto ontvingen we ook een brief van de heer Jan Koster. Zijn broer Willem heeft een en ander uitgezocht over deze boerderij die in het bezit van de fami lie Koster was. Hij noemt ook de personen die op de foto staan. Op de zaaimachine Jan Boone, met de spade Joh. Boonen en met de kruiwagen Izak Boone. Vooraan staan Maria Koster, moe Lena en Jaap Koster. Joh. Koster is het kind op de arm. De hoeve is helaas gesloopt. Aanvulling op artikel over veldnamen in de Spuije, aflevering 94, voorjaar 2015. Adri Haaij stuurde ons een aanvulling op zijn artikel Veldnamen in Wemeldinge na der gelokaliseerd. 'In dit artikel over veldnamen verkregen uit overlevering, uit transportakten en uit overlopers, zijn onder meer de veldnamen Sponsmeet, Jorismeet, en Hondsweide be sproken. Over de Sponsmeet, die we in de overlopers tegenkomen, hebben wij gezegd bij de ei gendomsoverdrachten die naam (nog) niet te zijn tegengekomen. Inmiddels hebben wij in de schepenakten van Wemeldinge (raze 3592) een levering van 13 februari 1616 gezien waarbij wordt overgedragen een stuck saijlandts groot 262 Roeden ge legen inden hc [is hoek] daert Blauhuijs in staet genaempt Spoonsmeet. De Jorismeet kwamen we in een notariële akte van 20 februari 1829 voor het eerst tegen. In de overloper van Wemeldinge van het jaar 1856 komt die naam ook nog een keer voor, dit met Martha Meijaard als eigenaresse. Martha Meijaard is de dochter van het dan al overleden echtpaar Joris Meijaard en Jannetje Noordhoek. Martha is samen met haar broers na het overlijden van de ouders op het hof Keizersweel, gele gen aan de Hoogeweg, blijven wonen. Tenslotte nog een aanvulling over de Hondsweide, gelegen in de hoek bezuiden t Blauwhuys. Dit perceel ligt nagenoeg tegenover de crossbaan aan de Oude Pol derweg. In de schepenakten van Wemel dinge 1578-1579 (raze 3580) is sprake van Willem de Honts pachtland. Verder is in de schepenakten 1579-1580 (raze 3581) bij een grondoverdracht in de hoek bezuiden t Blauhuys, als zuidelijke en westelijk gelegen belending/begrenzing van het gele verde stuk grond vermeld: de erfgenamen van Willem de Honts. Het is dus wel aan nemelijk dat de veldnaam Hondsweide een relatie heeft met iemand met de naam de Hont. De veldnamen blijven ons boeien!' 45

De Spuije | 2015 | | pagina 47