De Bevelanden en het jaar zonder zomer 1816 N.a.v. Philip Dröge, De schaduw van Tambora, Houten-Antwerpen 2015, ISBN 978 90 00 343607. Otto W. Hoogerhuis t Enkele maanden voor de Slag bij Waterloo vond op 10 april 1815 op het eiland Soem- bawa, in het toenmalige Nederlands-Indië, de grootste vulkaanuitbarsting sinds men senheugenis plaats. Op dit eiland bevond zich de vulkaan Tambora en de eruptie hiervan was van een ongekende omvang. Door het hete gas dat de vulkaan uitstootte overleden talloze inwoners die in een straal van tientallen kilometers rondom dit ei land woonden. Recente opgravingen bij de vulkaan hebben bij de helling van de berg een grote woongemeenschap bloot gelegd. De eruptie van de Tambora was zo hevig dat de uitgestoten zwaveldeeltjes zich ver plaatsten over groot deel van de toenmalige wereld. Dröge volgt in zijn boek De schaduw van Tambora de verspreiding van deze zwa veldeeltjes van Nederlands-Indië naar India, China, Amerika, Groenland en uit eindelijk naar Europa. Op basis van bron nenonderzoek beschrijft hij de gevolgen van deze catastrofale natuurramp. In vele landen waren de gevolgen hiervan jaren later nog merkbaar. Door middel van oog getuigenverslagen wordt in het boek een informatief tijdsbeeld geschetst. De fijne zwaveldeeltjes in de lucht hadden tot ge volg dat over de hele wereld de zon maar nauwelijks scheen met als gevolg dat de temperatuur in een groot deel van de conti nenten zeer laag bleef voor de tijd van het jaar. In veel landen mislukten de oogsten Afb. 1. Uitbarsting van een vulkaan in Indonesië, vermoedelijk de Tambora. (blogs.scientificamerican.com. Maker onbekend.) 46

De Spuije | 2015 | | pagina 48