naam van de ambachtsheer als opdracht gever prijkt ook nu nog op de voorzijde van het doksaal, maar de kosten zijn volledig in de rekening van de kerk verantwoord. Voor de Kloetingse kerk was dat niet be zwaarlijk, want de financiële middelen waren ruimschoots toereikend. De wil van de ambachtsheer, die tevens de functie van rendant van de kerk uitoefende, was wet.8) In Wemeldinge was sprake van een te genovergestelde situatie. De kerk was armlastig, had zelfs oude schulden die niet konden worden afbetaald. Maria Coomans droeg 'haar kerk' een warm hart toe. Van daar dat ze de Wemeldingse kerk in haar testament goed bedacht. In de eerste plaats kreeg de kerk een bedrag van Vis. 700, bestemd om de oude schulden af te lossen. Verder één van haar zes in Zuid-Beveland gelegen hofsteden, de in Wemeldinge gesitueerde Stelhoeve. Uit de jaarlijkse pachtopbrengst van deze boerderij kon voor geruime tijd het onderhoud van het kerkgebouw worden bekostigd. Om dit op langere termijn zeker te stellen waren er twee voorwaarden aan verbonden: 1. de Stelhoeve mocht nooit worden bezwaard of verkocht; 2. er mocht voor rekening van de kerk nooit een orgel in de kerk worden geplaatst. Zonder deze voorwaarden zouden de kerk meesters of hun opvolgers zomaar in een euforische stemming kunnen komen en, kijkend naar Kloetinge, óf de Stelhoeve verkopen en een kostbaar orgel in de kerk plaatsen, óf de pachtopbrengst aanwenden voor de aanschaf van een orgel. Dat moest voorkomen worden. De behoedzaamheid van Maria Coomans was voor de hand liggend. We moeten let ten op de datum waarop de orgelclausule in het testament werd opgenomen, 24 maart 1787. Dat was twee maanden voordat het orgel in de kerk van Kloetinge in gebruik werd genomen. Maria Coomans was zeer goed op de hoogte van alles wat zich in Goes en op de omliggende dorpen afspeel de. Haar buurman op de Grote Markt, de Kloetingse ambachtsheer Zijwert Diederik van der Bilt en diens beweegredenen, zal ze uitstekend gekend hebben. Ze heeft zich op geen enkele wijze aan hem willen spie gelen.^ -J O. 6uri OJ -/era-?"1 1'ZZl*^ ^Cc^i ZiZ. Afb. 3. Passage uit de brief van mr. L.P. van de Spiegel aan zijn mede-executeur Leijn Dijk- wel over de opening van het testament, gedateerd 12 augustus 1791. (Gemeentearchief Goes, dossier mr. L.P. van de Spiegel, nr. DA 32.) 9

De Spuije | 2015 | | pagina 11