Afb. 4. Het in 1787 in de kerk van Kloetinge in ge bruik genomen kostbare orgel. Schrikbeeld voor ambachtsvrouwe Maria Coomans; dit mocht in Wemeldinge beslist niet gebeuren. Trouwens, ook de situatie in Baarland, waar in 1786 een orgel in de kerk was ge plaatst, was haar zonder twijfel volledig bekend. De welgestelde Martinus Slabber, secretaris, baljuw en rendant van de kerk van Baarland, was de initiatiefnemer hier van. Hij woonde aan de overzijde van de Grote Markt in een kapitaal pand wat hij in 1778 van Maria Coomans had gekocht.10> Al was het in Baarland geen nieuw en een minder kostbaar instrument dan in Kloe tinge, ook dat was niet wat Maria Coomans voor Wemeldinge geschikt achtte. Een orgel in de kerk betekende ook jaarlijks kosten voor een organist en onderhoud van het instrument. Het mag duidelijk zijn dat we geen zwart op wit bewijzen hebben voor de hier naar voren gebrachte stelling over de achter grond van de orgelclausule in het testa ment van Maria Coomans. Toch komt deze zienswijze ons als veruit het meest aanne melijk voor. Het overlijden van Maria Coomans In de ochtenduren van maandag 8 augus tus 1791 overleed Maria Coomans in haar woning aan de Grote Markt. Ze was 73 jaar oud geworden, voor die tijd een respecta bele leeftijd. Hoe haar begrafenis diende te verlopen, had ze tot in detail geregeld. We kunnen er van uitgaan dat ze haar per soonlijke verzorging gedurende de laatste periode van haar leven toevertrouwd had aan haar erfgename Leijntje de Windt. Deze verbleef vóór het overlijden samen met haar echtgenoot, timmermansbaas Marinus Gorsse reeds min of meer perma nent in de woning aan de Grote Markt. Het pand werd daarna als onderdeel van de erfenis definitief door het echtpaar Gorsse de Windt bewoond.11' Op verzoek van Leijn Dijkwel, oud-com missaris van het Landrecht en neef van de notaris, die naast mr. Laurens Pieter van de Spiegel in het testament benoemd was als tweede executeur, verscheen notaris 10

De Spuije | 2015 | | pagina 12