tijd tien sigaren aan te kunnen.41 In maart 1900 vond in Berlijn weer een wedstrijd plaats, met een duidelijk winnaar: Een Sileziër rookte geregeld door en versloeg 11 sigaren; 2de was een Beier met 7 sigaren en derde een Pruis met 6 sigaren. Van de overige 24 rookers hadden er eenigen nog al eens 'des défaillances'om 't zeer net uit te drukkend Ook in Nederland werd dat jaar weer een wedstrijd georganiseerd en ook daar werd zeer negatief over geschreven in de pers. Op 5 september 1900 verzamelden zich honderden belangstellenden bij het gebouw Velox, in Amsterdam, waar op het terras een podium was gemaakt waar het gebeuren zich zou afspelen. Dat onder het publiek heel wat dames waren, mag ook verwondering wekken. Een twintigtal man nen - slachtoffers is een betere naam - had den zich aangemeld. Het waren goed ge- kleede jonge mannen, van wie men niet mag gelooven, dat de strijd om het bestaan hen er toe geleid heeft om voor de kans op en kele guldens zich tot zulk een rol te leenen. Telkens werden drie strijders in het vuur gebracht, van wie twee de twijfelachtige eer genoten in een volgende heat mede te dingen. We hebben twee drietallen aan het 'werk'gezien, doch toen beving ons zulk een walging, dat we het geraden achtten ons te verwijderen Men houde ons dus ten goede dat we de naam der prijswinnaars niet vermelden. Zij zeiven zullen dunkt ons, inzien dat er niets menschelijks is in zulk een vertooning.6) Inmiddels ontstond een nieuw soort wed strijd. In plaats van zoveel of zo snel moge lijk te roken, ging het er daarbij om een si gaar of een pijp juist zolang mogelijk bran dend te houden. Een dergelijke wedstrijd werd in november 1906 in de Agricultural Hall in Londen gehouden. De deelnemers brachten hun eigen pijp mee en kregen een achtste deel van een ounce tabak om op te roken. Bij aanvang van de wedstrijd kre gen ze veertig seconden de tijd om hun pijp aan te steken, een tweede keer aansteken mocht niet. Na 1 uur en 40 minuten waren er nog twee deelnemers over, waarvan de ene tien minuten later uitgerookt was en de andere het nog één minuut langer vol hield. Daarmee een nieuw 'wereldrecord' vestigend van 1 uur en 51 minuten.7) Dit soort competitie vond navolging in Ne derland waar in Aalten, in maart 1908, een rookwedstrijd was. De winnende pijproker hield het daar 1 uur en 45 minuten vol. Daarnaast was er in dezelfde zaal nog een wedstrijd snelroken, waarbij de winnaar, J. Betting, een sigaar in zeven minuten oprookte. Het deed de verslaggever ver zuchtten dat hij hoopte dat het roken geen vaste rubriek zou worden bij de sportwed strijden, tenzij men zich beperkte tot het Afb.2. Briefhoofd van tabakskerverij Van Asperen Vervenne in Goes. (Collectie gemeentear chief Goes.) 19

De Spuije | 2015 | | pagina 21