langzaam roken. Het snelroken was vooral een walgelijk schouwspel, want als de ar men ofbeenen den strijd opgeven, gaat de mensch rusten en er gebeurt verder niets, maar als de maag het verder verdraait om zijn meester een medaille te bezorgen, dan kan dat lichaamsdeel op zoo onaestetische wijze zijn onwil en protest te kennen geven, dat de bezoeker van één hardrokerij niet licht een tweede zal wenschen te bezoeken, uit vrees, dat zijn eigen maag een zeer be denkelijke solidariteit gaat vertoonen met de magen der kampioenen.8) Kennelijk werd de mening dat het snelro ken stuitende taferelen opleverde door ve len gedeeld, want latere verslagen zijn niet aangetroffen. Wanneer de eerste rookwedstrijd in Zee- Afb. 3. Een pijpje stoppen. (Collectie ge meentearchief Goes.) land werd gehouden, is niet bekend. De oudste vermelding die gevonden kon worden was in februari 1934, toen er in Biervliet een pijprookwedstrijd was. Het zou nog ongeveer twee jaar duren voor de rookwedstrijd echt populair werd in Zee land. Vooral op Tholen was het een geliefde tak van sport. Onder andere in Poortvliet, St. Maartensdijk, Stavenisse en Oud-Vos- semeer werden wedstrijden gehouden en soms ook rookverenigingen opgericht. Veel Thoolse wedstrijden werden gesponsord door de tabaksfirma Niemeijer uit Gronin gen, die pijpen, een half ons tabak per deel nemer en prijzen beschikbaar stelde.9* De eerst bekende rookwedstrijd op de Be- velanden vond plaats in Colijnsplaat op initiatief van de Christelijke Landarbeider vereniging. Die nodigde de firma Van Nelle uit om er een te organiseren. De wedstrijd vond plaats op maandag 23 januari 1939, in de zaal van Gast, met 71 deelnemers. Het werd een avond waarop deelnemers en publiek zich uitstekend vermaakten. A. van der Waard was de winnaar en hij kreeg als eerste prijs tabak ter waarde van 5,-.10) Daarna liep het aantal wedstrijden snel op en in het voorjaar van 1939 werden er onder andere gehouden in: Kapelle, Kort- gene, 's-Gravenpolder, Nisse, Oudelande en Heinkenszand. Al deze wedstrijden werden georganiseerd met steun van de firma Van Nelle. Kennelijk richtten de tabaksfirma's zich ieder op een andere Zeeuwse regio. Voor alle bedrijven leverde het goede, gra tis publiciteit op, zolang de kranten er aan dacht aan besteedden. Of er aan de Zeeuw se wedstrijden dames deelnamen weten we niet. In Noord-Holland (Ursem) en Noord- Brabant (Etten) gebeurde dat wel. Vanaf december 1939 werden er regelma tig rookwedstrijden georganiseerd voor op Zuid-Beveland gelegerde militairen, onder andere in Goes, Kapelle en Yerseke. Op 13 december namen bijna honderd militairen deel aan de wedstrijd in Goes, gehouden in café de 'Beurs'. Naast het rookmateriaal, afkomstig van de firma Van Nelle, kregen ze ook een gebakje, beschikbaar gesteld door de firma Van Melle. De 'Kunstvrien den' luisterden de avond op met muziek, er werd gezongen en verder brachten de 20

De Spuije | 2015 | | pagina 22