Verre van stoffig Drie textiele wisselexposities in het HMDB Arend van der Wel Momenteel zijn drie bijzondere 'stoffen' wisselexposities in het Historisch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat te Goes te bekijken. Hier passeren ze in het kort de revue: quilts uit het hele land (en komende zomer in de kerk uit heel Zeeland), Be- velandse hoeden, Amsterdamse merk- en stoplappen en als extraatje Duitse mangel- doeken. Quilts en een tipi Het HMDB en het Fruitteeltmuseum te Kapelle exposeren tot en met 1 november onder de titel B(l)oeiende quilts en met 'bloei' als thema zo'n tachtig wedstrijd quilts (50x70 cm) van het Quiltersgilde Ne derland; ieder museum ongeveer de helft. Een quilt is van oorsprong een doorgestikte deken van drie lagen textiel. Het woord 'quilt' is afgeleid van het Latijnse culcita, dat 'gevulde zak' betekent. Bij 'art quilts', zoals de hier tentoongestelde, gaat het niet om functionaliteit, maar om de visie op een onderwerp en/of het uitdrukking geven aan een stemming. Men maakt soms ge bruik van allerlei andere materialen, zoals polyestervlies, papier en plastic. Bij het bekijken van de quilts in Goes en Kapelle overheerst de gedachte: 'Dit is schilderen met textiel.'Alle werkstukken doen mee aan een wedstrijd, waarbij bezoekers hun stem kunnen uitbrengen voor de publieks prijs. Ook een vakjury beoordeelt de quilts. In de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes is van 2 juli tot en met 12 augustus een aanvullende tentoonstelling ingericht Afh. 1. Hoedenmaker Bas Magielse (links) bij de slijpmachine (1935). (Afb. 1-3 foto's op de tentoonstelling, collectie gemeentearchief Goes.) 22

De Spuije | 2015 | | pagina 24