Afb. 2 Bas Magielse (achter) en een medewerker bewerken hoeden aan de lustreermachine om ze te laten glanzen (1935). met werkstukken die gemaakt zijn door Zeeuwse quilters, vrij van formaat en the ma. Hier zal ook de tipi (indianentent) te zien zijn, waar ongeveer vijfhonderd quil ters uit het hele land een gequilte driehoek aan hebben bijgedragen. Deze tipi was in mei tijdens het Textielfestival in de Leidse Pieterskerk te zien. Pluus'oed en veldhoed De tijdelijke tentoonstelling 'Zeeuw in da hoed - 200 jaar hoeden uit de buurt van Beveland' biedt tot en met 19 maart volgend jaar een overzicht van mannen-, vrouwen- en kinderhoeden uit de streek- dracht. Eigentijds surplus is het (podium-) hoedje van de 'bekende Bevelander' Bart van der Weide, zanger van Racoon, plus het schilderij 'Bart met hoed' van Reynier de Muynck. Met dank aan het Zeeuws Mu seum en antiekwinkel Van der Schraaf uit Goes biedt de expositie een breed scala aan hoeden uit de streekdracht. Te zien zijn mannenhoeden, zoals de driekante steek, de pluus'oed (een zwarte, haarvilten hoed) en de garibaldihoed. Kenmerkend voor de Bevelanden is dat rooms-katholieke boeren de rand van de pluus'oed aan de voorkant omlaag trokken. De vrouwenhoeden van de streekdracht worden vooral vertegenwoor digd door platte hoeden, kaphoeden en kip jes. De veldhoed werd gedragen door op de akker werkende vrouwen als bescherming tegen de zon (omslagillustratie: Vrouwen in het veld, schilderij van Marinus Schip per (Wilhelminadorp 1897 - Goes 1987) uit 1935; de vrouw rechts draagt een veld hoed). Uniek is het ensemble van hoed met bijpassende chintzvoering, beukje en mou wen. Ook bijzonder zijn een zwarte strooi en werkhoed van ca. 1920 en de onlangs gerestaureerde hoge hoed van meester Cornelis Alegoed, onderwijzer te Nisse, van rond 1800. Naast de streekdrachthoeden zijn ook verschillende burgerhoofddeksels uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw tentoongesteld. Hoedenmaker Magielse In de expositie wordt het ambacht van 23

De Spuije | 2015 | | pagina 25