uwmodel, prijs f5,50. J. P. MAGIELSE, hoedenmaker uitgelicht door uitgebreid stil te staan bij de zowel oudst bekende, als de laatste Goese hoedenmaker: Magiel- se. Gerard Magielse kreeg in oktober 1765 toestemming om in zijn woning/bedrijfs ruimte in het Witte Paardstraatje (achter het koor van de kerk) twee fornuizen voor de hoedenmakerstiel te plaatsen: een grote om de hoeden in te walsen en een kleine met een plaat om de hoed daarop te bewerken. Dit was het begin van wat later uitgroeide tot de wijd en zijd ver maarde hoedenfabriek Magielse, lange tijd gevestigd aan de Ganzepoortstraat. Tot halverwege de jaren vijftig van de vorige eeuw, dan gevestigd op de Oostwal, blijft Magielse een gerenommeerde naam. Als enige bedrijf in Nederland worden daar dan nog de zwarte ronde boerenhoedjes gemaakt. Merklappen van weeskinderen Tot en met 8 november zijn onder de titel 'De Combinatie' in de merklappengang van Ganzepoortstraat, Gors, C 2 08. •ejp HOEDEN-FABRI.v'ANT in VILT ■rSftèZuid-, Noord-Beveland en Walcheren. o,\tvax;i:\ Zijden Kfeerenlioeden, wegende 80 gram, worden op bestelling gele verd, prijs f 6,50. Voorts is het Magazijn ruim voorzien van een prachtige keuze FeLXTta.sielT.oeci en, prijzen van af f 1.50 tot f 5, Ook eene mooie sorteering Zijden PETTE\ van 30 Cent tot f Lakensche PETfEiV van 60 Cent lol f 1,70. Afb. 4. Advertentie in de Goessche Courant van 25 maart 1880. (Afb. 4-5: Krantenbank zeeland.) het museum ongeveer veertig merklappen te zien van het voormalige Burgerweeshuis van Amsterdam. Ze zijn afkomstig uit de collectie van Berthi Smith-Sanders, die met haar prachtboek Ik heb een letter niet goed op de stofdraad geborduurd - Merk en stoplappen uit het Burgerweeshuis Amsterdam (Venlo, 2013) een uitgebreide leidraad voor de expositie biedt. De merk en stoplap hoorde bij het onderwijs aan de weesmeisjes in het Burgerweeshuis. Om negen merk- en stoplappen uit één familie (plus een merklap van een vriendin) aan te treffen is zeer uitzonderlijk. Enkele hiervan zijn gemaakt in het weeshuis en de anderen zijn thuis onder leiding van de moeder gemaakt, die onderwijs had gekre gen in het weeshuis. Het is bijzonder dat de anekdotes telkens van moeder op doch ter zijn doorgegeven. Zo is een bijzondere combinatie als doorkijkje ontstaan: fami liegeschiedenis, het handwerkonderwijs van het Burgerweeshuis en het verhaal van het meisje dat de merk- of stoplap maakte. Dit alles bijeen in zo'n veertig borduurlappen, nu te zien in een ander voormalig weeshuis. Afb. 3. Bas Magielse (1902-1972), de laatste Zeeuwse hoedenmaker. 24 voor

De Spuije | 2015 | | pagina 26