echte Zuid-Bevelandsche en Walchersche Boerenhoeden, HH. Landbouwers! i. P. MAGIELSE Pz. Mangelende kaboutertjes Tegelijk met de Amsterdamse merk- en stoplappen zijn in het museumcafé vijf fraaie mangeldoeken te bewonderen, ook uit de collectie van Berthi Smith-Sanders. We mangelen de was niet meer en wor den hopelijk zelf niet gemangeld, om de letterlijke en figuurlijke betekenis van 'mangelen' in één zin te gebruiken. Tot pakweg 1900 werd de was gemangeld met behulp van de mangelplank-met-rol of een trekmangel en een langwerpige mangel- doek van een kleine meter breed en twee meter lang om het linnen te beschermen. Zo werd het linnen glad en glanzend. Door de opkomst van de strijkbout raakte het mangelen in onbruik. In Nederland zijn zeer waarschijnlijk alleen eenvoudige effen linnen mangeldoeken gebruikt. De Duitse mangeldoeken (Rolltücher) in het museum café laten een heel andere mangelcultuur zien: het is jacquard damast met daarin fantastische motieven geweven. Als een soort Droste-effect laten deze doeken vaak een gedeelte van het wasproces zien, inclu sief het mangelen, en zijn dus een bron van historische informatie. Opmerkelijk is dat het wassen en mangelen niet alleen door een vrouw werd gedaan, maar heel vaak De ondergeteekende gaat steeds voort met het maken van de van zuiver vilt, van af 1,50 en hooger. Hij laat niemand met zijne hoeden of met andere artikelen tot zijn vak behoo- rende leuren. Alleen tu bekomen of te be stellen aan da oude fabriek, GANZEPOORTSTRAAT C 208, 60ES. Afb. 5. Advertentie in de Goessche Courant van 4 mei 1890. ook door kaboutertjes. En zo'n enorme lap is natuurlijk ook een mooie plek om wat levenswijsheden door te geven: Willst du eigen sein, mangle glatt und fein en: Man wascht, man rollt, ist froh gestimmt, weil Arbeit alle Sorgen nimmt. 25

De Spuije | 2015 | | pagina 27