Gawege: zwaarst getroffen bij bevrijding Oost-Zuid- Beveland Cees van den Bovenkamp Gawege, een klein plekje tussen Krabben- dijke en Waarde, lag tijdens de bevrijding van Zuid-Beveland in oktober 1944 in het directe schootsveld van zowel de Canade zen, die via de polders tussen Rilland-Bath en Gawege oprukten, als van een groepje zich taai verdedigende Duitsers, dat zich rond deze kern had gegroepeerd. De thans 88-jarige oud-inwoner van Ga wege, de heer C. Moerdijk - voor bekenden Kees Moerdijk - maakte in zijn geboor teplaats Gawege zowel 10 mei 1940, het begin van de oorlog, als 26 oktober 1944, de dag van de bevrijding mee. Hij was in die tijd een tiener, maar herinnert zich alles nog heel goed. Wat aan de bevrijding voorafging Gawege en veruit de meeste kernen van de tegenwoordige gemeente Reimerswaal liggen nog altijd dicht bij de Kreekrak- dam. Bij die dam hebben de geallieerde troepen, komend uit België en het weste lijke stukje van Noord-Brabant, wel zes weken gevochten voor ze eindelijk via de zuidelijke oevers van de Westerschelde en dwars door de daar liggende poldergebie den konden oprukken richting Gawege. Op 25 oktober zaten de eerste Canadezen al in de Frederikapolder en de Zimmerman- polder. Dat wisten de families die te Ga wege woonden, zoals de familie Moerdijk, toen niet. Op de zesentwintigste oktober 's morgens vroeg waren er opeens zware inslagen. Er werden granaten afgescho ten vanuit Zeeuws-Vlaanderen richting Gawege. Twee granaten vielen achter de binnendijk en één sloeg er in bij het huis van Krijnsen, vlakbij een driesprong. Dat huisje was ineens van de kaart geveegd. De families die een huis hadden dat grens de aan de erachter liggende dijk, hadden schuilkelders gemaakt in dat dijktalud. Kees weet over die dag boeiend te vertel len. Hij zegt er onder andere dit over: Wij hadden ook een schuilkelder gemaakt. Afb. 1. Kaartje Land- inrichtingsdienst 1993, schaal 1:25.000. 27 Ikenltse 'Polder

De Spuije | 2015 | | pagina 29